Onkológia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Riadok 46: Riadok 46:
* [[Eutanázia|Eutanázie]]
* [[Eutanázia|Eutanázie]]


== Onkologický vývoj a výskum ==
== Onkologický vývoj a výskum na Slovensku ==
[[Súbor:Hybridoma_technology.png|náhľad|Výroba monoklonálnych protilátok pomocou hybridomové technológie]]
[[Súbor:Hybridoma_technology.png|náhľad|Výroba monoklonálnych protilátok pomocou hybridomové technológie]]
Rozsiahly výskum sa vykonáva na všetkých poliach pôsobnosti onkológie, počnúc biológiou rakovinové bunky cez chemoterapeutický režim, vhodnú paliatívnu starostlivosť a miernenie bolesti. Vďaka tomu sa odbor onkológie neustále vyvíja.


Onkologický výskum na Slovensku siaha do polovice 20-teho storočia. Aktuálne sa realizuje na viacerých pracoviskách Slovenskej akadémie vied - v '''Ústave experimentálnej onkológie''', vo '''Virologickom ústave''', v '''Ústave experimentálnej endokrinológie''', v '''Ústave molekulárnej fyziológie a genetiky''', ale aj vo viacerých akademických a klinických pracoviskách Univerzity Komenského v Bratislave a v Martine, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v '''Národnom onkologickom ústave''', v '''Onkologickom ústave sv. Alžbety''' a v ďalších inštitúciách.
Klinické skúšky často podstupujú pacienti mnohých rôznych nemocníc z jedného kraja. Vo Veľkej Británii tieto testy organizujú centra pre výskum rakoviny: Cancer Research UK (CRUK), Medical Research Council (MRC), Európska organizácia pre výskum a liečbu rakoviny (EORTC) alebo National Cancer Research Network (NCRN)

'''Ústav experimentálnej onkológie SA''' sa v priebehu svojej vyše 60-ročnej existencie zaradil medzi svetom uznávané pracoviská. Je to experimentálne pracovisko, ktoré sa zaoberá od samého začiatku komplexným výskumom príčin vedúcich k vzniku nádorov. Je členom výberovej Organizácie európskych onkologických ústavov, kde sa koordinuje onkologický výskum v Európe. Ústav vydáva v anglickom jazyku medzinárodný vedecký časopis NEOPLASMA, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie vedecké časopisy vydávané u nás. Pracovisko školí doktorandov v odbore onkológia a genetika a dlhodobo je akreditované v SAV v kategórii A.

Ústav spolupracuje s významnými svetovými pracoviskami, keďže sústreďuje výskum vo vednom odbore onkológia. Ide o multidisciplinárny výskum, kde sa uplatňujú vedľa lekárov molekulárni biológovia, chemici, genetici a iní vedeckí pracovníci. Blízkosť ústavu k Národnému onkologickému ústavu a dobrá spolupráca s týmto ústavom, ako aj s Onkologickým ústavom sv. Alžbety v Bratislave je predpokladom aplikácie výsledkov výskumu v praxi.

'''Národný onkologický ústav''' sa podieľa na vedecko-výskumnej činnosti, výchove vedeckých pracovníkov, klinickom skúšaní a spolupráci v tejto oblasti s ďalšími zdravotníckymi, akademickými a vedeckými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí.

 V '''Onkologickom ústave sv. Alžbety''' má svoje pracovisko , ktoré sa venuje realizácii klinických skúšaní nových liečiv u onkologicky chorých pacientov, s cieľom overiť bezpečnosť a účinnosť novej liečby. Zúčastňuje sa  biomedicínskych výskumov, slúžiacich na získavanie a overovanie nových medicínskych poznatkov, participuje na grantových projektoch Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ. Venuje sa aj riešeniu grantových projektov Agentúry pre podporu výskumu a vývoja, ako aj inovatívnej liečbe kmeňovými bunkami.

'''Východoslovenský onkologický ústav''' sa venuje vedecko-výskumnej činnosti a výchove vedeckých pracovníkov a spolupracuje v tejto oblasti s ďalšími zdravotníckymi, akademickými a vedeckými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí.


== Pozri aj ==
== Pozri aj ==

Verzia z 12:01, 17. jún 2017

Rakovina pľúc

Onkológia (z gréckych slov ογκος tumor, zdurenie a λόγος veda) je odbor vnútorného lekárstva, ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a nechirurgickou liečbou nádorových ochorení. Tento článok je o lekárskom odbore onkológie.

Odbory onkológie

Na Slovensku sa môžu lekári špecializovať v štyroch atestačných odboroch zaoberajúcich sa terapiou nádorových ochorení:

  • Klinická onkológia
  • Radiačná onkológia
  • Hematológia a transfuziológia
  • Pediatrická hematológia a onkológia

Klinická onkológia

Klinická onkológia je medicínsky odbor zaoberajúci sa prevenciou, diagnostikou, liečbou a komplexnou podpornou liečbou u chorých s nádorovým ochorením.

Radiačná onkológia

Radiačná onkológia je medicínsky odbor špecializovaný na teóriu a prax liečebnej aplikácie ionizujúceho žiarenia. Vychádza z vedeckých poznatkov rádiobiológie, radiofyziky a radiačnej techniky, ktoré aplikuje u rady chorobných stavov, predovšetkým však u zhubných nádorov. Hlavnou náplňou odboru je liečba zhubných nádorov a niektorých nenádorových ochorenie predovšetkým s využitím ionizujúceho i neionizujúceho žiarenia. Vykonáva sa ako liečba samostatná alebo v kombinácii s inými liečebnými modalitami, najmä liečbou cytostatikami,liečbou hormonálne, biologickú a podpornú.

Hematológia a transfuziológia

Hematológie a transfuziológie je medicínsky odbor zaoberajúci sa prevenciou, diagnostikou, liečbou na ochorenia krvotvorby a podávanie transfúznych liekov.

Pediatrická hematológia a onkológia

Pediatrická hematológia a onkológia je subšpecializácia medicínskeho odboru pediatria. Zaoberá sa diagnostikou, liečbou a prevenciou nádorových ochorení a ochorení krvotvorby v detskom veku.

Ďalšie odbory starajúce o onkologických pacientov

Chirurgické odbory

Onkológia je odbor vnútorného lekárstva, preto nevykonáva chirurgické výkony. Operačné riešenie nádorov sa vykonáva z indikácie onkológa a chirurga zaoberajúceho sa príslušnou časťou tela:

Paliatívna starostlivosť

Lekári z tohto odboru poskytujú podporu a starostlivosť pacientov, u ktorých sa vyčerpali možnosti alebo dostupnosť liečby modernej medicíny. Cieľom je udržať čo najvyššiu kvalitu života chorého. Starostlivosť spočíva predovšetkým symptomatickej liečbe ako účinné tíšenie bolesti, zabezpečenie dostatočnej výživy, riešenie obmedzujúcich komplikácií a v neposlednom rade aj v zaistení psychickej podpory a psychoterapie.

Dermatológia

Dermatológia zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou kožných chorôb. Už tradične preto dermatológovia liečia aj kožné nádory, z ktorých najvýznamnejšia nádorom je malígny melanóm.

Etické problémy onkológie

V onkologickej praxi sa často objavujú etické otázky a dilemy. Napr .:

  • Rozsah informácií poskytnutých pacientovi o rozsahu, postupe a prognóze ochorenie
  • Účasť pacienta v klinických štúdiách, zvlášť v konečnom štádiu ochorenia
  • Ukončenie terapie, ktorá by bola potenciálne radikálna
  • Resuscitácia chorého
  • Eutanázie

Onkologický vývoj a výskum na Slovensku

Výroba monoklonálnych protilátok pomocou hybridomové technológie

Onkologický výskum na Slovensku siaha do polovice 20-teho storočia. Aktuálne sa realizuje na viacerých pracoviskách Slovenskej akadémie vied - v Ústave experimentálnej onkológie, vo Virologickom ústave, v Ústave experimentálnej endokrinológie, v Ústave molekulárnej fyziológie a genetiky, ale aj vo viacerých akademických a klinických pracoviskách Univerzity Komenského v Bratislave a v Martine, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v Národnom onkologickom ústave, v Onkologickom ústave sv. Alžbety a v ďalších inštitúciách.

Ústav experimentálnej onkológie SA sa v priebehu svojej vyše 60-ročnej existencie zaradil medzi svetom uznávané pracoviská. Je to experimentálne pracovisko, ktoré sa zaoberá od samého začiatku komplexným výskumom príčin vedúcich k vzniku nádorov. Je členom výberovej Organizácie európskych onkologických ústavov, kde sa koordinuje onkologický výskum v Európe. Ústav vydáva v anglickom jazyku medzinárodný vedecký časopis NEOPLASMA, ktorý patrí medzi najkvalitnejšie vedecké časopisy vydávané u nás. Pracovisko školí doktorandov v odbore onkológia a genetika a dlhodobo je akreditované v SAV v kategórii A.

Ústav spolupracuje s významnými svetovými pracoviskami, keďže sústreďuje výskum vo vednom odbore onkológia. Ide o multidisciplinárny výskum, kde sa uplatňujú vedľa lekárov molekulárni biológovia, chemici, genetici a iní vedeckí pracovníci. Blízkosť ústavu k Národnému onkologickému ústavu a dobrá spolupráca s týmto ústavom, ako aj s Onkologickým ústavom sv. Alžbety v Bratislave je predpokladom aplikácie výsledkov výskumu v praxi.

Národný onkologický ústav sa podieľa na vedecko-výskumnej činnosti, výchove vedeckých pracovníkov, klinickom skúšaní a spolupráci v tejto oblasti s ďalšími zdravotníckymi, akademickými a vedeckými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí.

 V Onkologickom ústave sv. Alžbety má svoje pracovisko , ktoré sa venuje realizácii klinických skúšaní nových liečiv u onkologicky chorých pacientov, s cieľom overiť bezpečnosť a účinnosť novej liečby. Zúčastňuje sa  biomedicínskych výskumov, slúžiacich na získavanie a overovanie nových medicínskych poznatkov, participuje na grantových projektoch Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ. Venuje sa aj riešeniu grantových projektov Agentúry pre podporu výskumu a vývoja, ako aj inovatívnej liečbe kmeňovými bunkami.

Východoslovenský onkologický ústav sa venuje vedecko-výskumnej činnosti a výchove vedeckých pracovníkov a spolupracuje v tejto oblasti s ďalšími zdravotníckymi, akademickými a vedeckými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí.

Pozri aj

Externé odkazy

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Onkologie na českej Wikipédii.