Žilinská univerzita v Žiline: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d preklepy (internaty su Hliny V, nie Hliny
v posledných rokoch sa namiesto skratky ŽU používa oficiálne skratka UNIZA
Riadok 53: Riadok 53:
[[Image:Veľký_diel_P5262093.jpg|thumb|vpravo|Univerzitné pastoračné centrum Paľova búda, kde v minulosti sídlila aj Vojenská katedra]]
[[Image:Veľký_diel_P5262093.jpg|thumb|vpravo|Univerzitné pastoračné centrum Paľova búda, kde v minulosti sídlila aj Vojenská katedra]]
[[Image:Žilina - Neologická synagóga.JPG|thumb|vpravo|Budova žilinskej synagógy, kde bola v rokoch [[1961]] až [[1990]] zriadená hlavná aula univerzity]]
[[Image:Žilina - Neologická synagóga.JPG|thumb|vpravo|Budova žilinskej synagógy, kde bola v rokoch [[1961]] až [[1990]] zriadená hlavná aula univerzity]]
'''Žilinská univerzita v Žiline''' ({{vjz|eng|''University of Žilina''}}, {{vjz|lat|''Universitas Solnensis''}}, skr. ŽU) je [[Slovensko|slovenská]] [[Verejná vysoká škola|verejná]] [[vysoká škola]] [[univerzita|univerzitného typu]] so sídlom v [[Žilina|Žiline]]. Poskytuje vzdelanie v bakalárskych, magisterských a doktorandských študijných programoch. Bola založená v roku [[1953]] a v súčasnosti má sedem fakúlt.
'''Žilinská univerzita v Žiline''' ({{vjz|eng|''University of Žilina''}}, {{vjz|lat|''Universitas Solnensis''}}, skr. UNIZA) je [[Slovensko|slovenská]] [[Verejná vysoká škola|verejná]] [[vysoká škola]] [[univerzita|univerzitného typu]] so sídlom v [[Žilina|Žiline]]. Poskytuje vzdelanie v bakalárskych, magisterských a doktorandských študijných programoch. Bola založená v roku [[1953]] a v súčasnosti má sedem fakúlt.


Na Žilinskej univerzite ukončilo <!--kedy-->štúdium doteraz vyše 73 000 absolventov, z toho 1 500 zahraničných. Spolu <!--kedy-->má univerzita vyše 1 500 zamestnancov a vo všetkých formách štúdia študuje približne 9 000 poslucháčov.
Na Žilinskej univerzite ukončilo <!--kedy-->štúdium doteraz vyše 73 000 absolventov, z toho 1 500 zahraničných. Spolu <!--kedy-->má univerzita vyše 1 500 zamestnancov a vo všetkých formách štúdia študuje približne 9 000 poslucháčov.

Verzia z 15:59, 28. jún 2017

Žilinská univerzita v Žiline

Hlavná budova univerzity
Motto
Univerzita s tradíciou
Iné názvy
Pôvodný názovVysoká škola železničná, Vysoká škola dopravná, Vysoká škola dopravy a spojov
Latinský názovUniversitas Solnensis
Základné informácie
PolohaŽilina, Slovensko
SkratkaUNIZA, ŽU
Typverejná univerzita
Zameranietechnické, ekonomické, humanitné, umelecké
Rok založenia1. októbra 1953
Vedenie
RektorDr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD.
Prorektordoc. Ing. Milan Trunkvalter, PhD.

prof. Ing. Ján Čelko, CSc. doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD. prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD

prof. Ing. Karol Matiaško, PhD.
KvestorIng. Jana Gjašiková
Predsedaprof. Dr. Ing. Juraj Gerlici (akademický senát)
Štatistické údaje
Počet fakúlt7
Počet zamestnancov1 515
Počet študentov8 792
Doktorandi488
Rozpočet30,3 mil. €
KampusUniverzitný kampus Veľký diel
Kontaktné údaje
MiestoŽilina, Slovensko
AdresaUniverzitná 8215/1
010 26 Žilina
Telefón+421 41 513 5001
Oficiálny webhttp://www.uniza.sk
Jedna z pôvodných budov Žilinskej univerzity v Žiline, tzv. "Áčko", vybudovaná v rokoch 1911-12 v ktorej prebiehala výučba v rokoch 1960-2009
Budova Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov
Súčasná rektorka univerzity Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD.
Budovy rektorátu Žilinskej univerzity v Žiline
Univerzitné pastoračné centrum Paľova búda, kde v minulosti sídlila aj Vojenská katedra
Budova žilinskej synagógy, kde bola v rokoch 19611990 zriadená hlavná aula univerzity

Žilinská univerzita v Žiline (angl. University of Žilina, lat. Universitas Solnensis, skr. UNIZA) je slovenská verejná vysoká škola univerzitného typu so sídlom v Žiline. Poskytuje vzdelanie v bakalárskych, magisterských a doktorandských študijných programoch. Bola založená v roku 1953 a v súčasnosti má sedem fakúlt.

Na Žilinskej univerzite ukončilo štúdium doteraz vyše 73 000 absolventov, z toho 1 500 zahraničných. Spolu má univerzita vyše 1 500 zamestnancov a vo všetkých formách štúdia študuje približne 9 000 poslucháčov.

História

Dňa 1. októbra 1953 vyčlenením z Českého vysokého učenia technického v Prahe vznikla Vysoká škola železničná. Mala 5 fakúlt, a to dopravnú, stavebnú, strojnícku, elektrotechnickú a vojenskú. Premenovaním Vysokej školy železničnej v roku 1959 vznikla v Prahe Vysoká škola dopravná (VŠD), ktorá bola 6. septembra 1960 premiestnená z Prahy do Žiliny. Po presťahovaní do Žiliny mala vtedajšia Vysoká škola dopravná tri fakulty - Fakultu prevádzky a ekonomiky dopravy, Fakultu strojnícku a elektrotechnickú a Vojenskú fakultu.

Rozvoj priemyslu, dopravy a spojov si vynútil aj rozvoj Vysokej školy dopravnej v širokom spektre. Vzniklo viacero nových odborov dopravy ako napr. letecká doprava, bloky a spoje, cestná a mestská doprava, stavba mostov a tunelov, železničná doprava (je vlastne najstarší a pôvodný odbor) a mnoho ďalších na fakulte PED a SET.

Od roku 1961 VŠD začala pripravovať odborníkov aj pre rezort spojov, avšak k premenovaniu školy sa pristúpilo až v roku 1977 a VŠD bola premenovaná na Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline (VŠDS). Výsledkom predchádzajúceho vývoja a napĺňaním snáh po univerzalizácii štúdia vznikali po roku 1989 ďalšie nové fakulty z už existujúcich inštitúcií, katedier a fakúlt. Ako samostatné fakulty sa v tomto období konštituovali:

  • Fakulta riadenia a informatiky
  • Stavebná fakulta
  • Strojnícka fakulta
  • Elektrotechnická fakulta

V roku 1996 vzniká Žilinská univerzita v Žiline ako nasledovník VŠDS a rozširuje svoj profil pôvodne technickej vysokej školy o prírodné vedy (od 18. augusta 1998). Zákonom č. 324/1996 Z.z. bol v roku 1996 názov Vysoká škola dopravy a spojov zmenený na Žilinskú univerzitu v Žiline. V rokoch 1996 - 1997 vznikli na ŽU dve fakulty – Fakulta priemyselných technológií v Púchove a Katecheticko-pedagogická fakulta sv. Ondreja v Ružomberku, na základe ktorých boli neskôr založené dve nové slovenské univerzity. Od 20. decembra 2010 bola Fakulta prírodných vied premenovaná na Fakultu humanitných vied. Vojenská fakulta bola v roku 2001 premenovaná na Fakultu špeciálneho inžinierstva, čím sa začala jej transformácia na civilnú fakultu delimitovanú do rezortu školstva. V roku 2014 bola premenovaná na Fakultu bezpečnostného inžinierstva. V súčasnosti má teda univerzita sedem fakúlt.

Ako člen Európskej asociácie univerzít (EUA) od roku 2000 sa Žilinská univerzita v roku 2002 podrobila komplexnej evalvácii. V akademickom roku 2005/2006 prešla Žilinská univerzita ako jedna z dvoch slovenských univerzít druhým stupňom (tzv. folow up) evalvácie EUA. Pôsobením v rozličných medzinárodných organizáciách a združeniach ŽU aktívne vplýva na formulácie rozvoja európskeho vzdelávacieho a výskumného priestoru.

Akademická obec

Súčasnou rektorkou je od roku 2010 Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD.

Prvým prorektorom a prorektorom pre vzdelávanie je doc. Ing. Milan Trunkvalter, PhD.
Prorektorom pre vedu a výskum je prof. Ing. Ján Čelko, CSc.
Prorektorom pre medzinárodné vzťahy a marketing je doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD.
Prorektorom pre rozvoj je prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD.
Prorektorom pre informačné systémy je prof. Ing. Karol Matiaško, PhD.

Predsedom Akademického senátu je prof. Dr. Ing. Juraj Gerlici.
Kvestorkou univerzity je Ing. Jana Gjašiková.

Na univerzite k 31.12.2015 pôsobilo 100 profesorov a 166 docentov. Celkový počet vyučujúcich bol 654 a v oblasti výskumu pracovalo 223 zamestnancov.

Vzdelávanie

Na univerzite sa poskytuje vzdelanie celkovo v 196 študijných programoch.

Všetky akreditované študijné odbory a programy poskytované univerzitou sú uvedené v samostatnom zozname tu.

Kampus

Univerzita sídli na Univerzitnom kampuse Veľký diel, ktorý je postupne budovaný od 80-tych rokov. V centre mesta pôsobí Fakulta bezpečnostného inžinierstva, na letisku v Dolnom Hričove Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, v Prievidzi Fakulta riadenia a informatiky a v Tatranskej Javorine od roku 1999 Výskumný ústav vysokohorskej biológie. Taktiež vlastní ubytovacie zariadenie v Ružomberku a Zuberci.

Služby pre študentov

Univerzita poskytuje ubytovanie študentom v študentských domovoch (internátoch) Veľký diel a Hliny V, s kapacitou spolu cca 4 400 lôžok.

Študenti sa majú možnosť stravovať v 7 univerzitných výdajniach a bufetoch, prakticky na každom mieste výučby.

Fakulty

V súčasnosti má univerzita sedem fakúlt:

Ďalšie pracoviská

Ďalej pri univerzite pôsobia aj tieto pracoviská a ústavy:

Spolupráca

Kooperácia so zahraničnými univerzitami umožňuje študentom a učiteľom aktívnu účasť v medzinárodných programoch ERASMUS, Leonardo da Vinci, CEEPUS, TEMPUS, COPERNICUS, COST, v 5., 6. a 7. rámcovom programe a i.

Iné projekty

Externé odkazy

Súradnice: 49°12′08″S 18°45′18″V / 49,202285°S 18,754874°V / 49.202285; 18.754874