Transhumanizmus: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 33 bajtov ,  pred 3 rokmi
typo gram
d (preklepy)
(typo gram)
'''Transhumanizmus''' je futurologický a filozofický koncept, ktorý sa zaoberá možnosťami transformácie človeka prostredníctvom využitia moderných technológií.
 
Je to cesta myslenia o budúcnosti, ktorá je založená na premise, že ľudia vo svojej súčasnej podobe nereprezentujú koniec vývoja, ale iba jeho ranú fázu.
 
Vyspelé a širokodostupné technológie môžu napomôcť eliminovať starnutie a umožniť rozšírenie intelektuálnych, fyzických a psychologických schopností ľudí. Transhumanizmus tiež zahŕňa štúdium prísľubov, potenciálov a ohrození technológií, ktoré umožňujú ľuďom prekonať základné ľudské limity ako aj etické spôsoby rozvoja a využitia týchto technológii.
 
== Pôvod pojmu transhumanizmus ==
Prvý použil pojem transhumanizmus britský biológ [[Julian Huxley]] vo svojej knihe eseji New Bottles for New Wine – Nové fľaše pre nové víno, ktorú publikoval v roku [[1957]]. Hovoril tu o prechode k novému druhu existencie človeka, ktorý sa bude od súčasného človeka líšiť tak, ako sa súčasný človek líši od Pekingského[[Pekinský človek|Pekinského človeka]]. Človek ostáva človekom, zároveň však transcenduje sám seba realizovaním nových myšlienok, nových možností svojej prirodzenosti a pre svoju prirodzenosť.
 
== Predstavitelia transhumanizmu ==
'''Genetické inžinierstvo'''
 
Genetické inžinierstvo – ide o využívanie genetických postupov napr. pri liečbe alebo pri produkcii potravín.
 
'''Klonovanie'''
 
Klonovanie – ide o používanie klonovacích technológií pre vytvorenie identických jedincov. Má slúžiť najmä pre potreby medicíny a regeneráciu organizmu.
 
'''Nanotechnológia'''
'''Superinteligencia'''
 
[[Superinteligencia]] – ide o inteligenciu, ktorá presahuje ľudskú inteligenciu
 
'''Virtuálna realita'''
 
[[Virtálna realita]] – ide o vytvorenie nových, umelých, dočasných priestorov simulujúcich skutočnú realitu alebo túto realitu doplňujúcich.
 
'''Kryonika'''
 
[[Kryonika]] - – ide o technológiu zmrazovania ľudského tela na veľmi nízku teplotu, tak aby bolo možné telo v budúcnosti oživiť a opraviť poškodenia a vyliečiť choroby. Priekopníkom kryoniky je americká nadácia [[Alcor Life Extension Foundation]] so sídlom v Scottsdale v Arizone, USA.
 
'''Uploading'''
'''Singularita'''
 
Singularita -  – ide o vznik vedomej umelej inteligencie. Termín singularita zaviedol spisovateľ sci-fi [[Vernor Vinge]] v roku 1993. Perspektívam singularity sa dnes intenzívne venuje Ray Kurzweil.
 
'''Osídľovanie vesmíru'''
* Bostrom, Nick: The Transhumanist FAQ. A General Introduction. Version 2.1 2003.
* http://www.transhumanism.org/resources/faq.html
 
 
 
 
[[Kategória:Transhumanizmus| ]]
74 747

úprav

Navigačné menu