Obrazový prvok: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎top: typo gram
(Medzera navyše.)
(→‎top: typo gram)
[[Súbor:Pixel-example.png|thumb|Zobrazenie pixlov]]
 
'''Obrazový prvok''' alebo '''pixel''' (skratka z angl. ''picture element'' -  – obrazový prvok; po anglicky aj ''pel/PEL'') alebo nesprávne '''obrazový bod''', skratka '''px.''', je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Predstavuje jeden svietiaci bod na [[Monitor (displej)|monitore]], resp. jeden bod obrázku zadaný svojou farbou.
 
Body na obrazovke tvoria štvorcovú sieť a každý pixel možno jednoznačne identifikovať podľa jeho súradníc. Vzhľadom na obmedzené množstvo pixelov a obmedzenú frekvenciu vykresľovania obrazu, dochádza pri zobrazení na monitore k mnohým nežiadúcimnežiaducim efektom. Medzi ne patrí napríklad aliasing, [[Moaré (rušivý obraz)|moaré]], neostrosti, mozaikové skreslenia, strata informácii pri zmenšovaní, zväčšovaní alebo otáčaní obrazu a pod.
 
Veľkosť pixela záleží na type monitora. Pri obvyklých analógových typoch sa veľkosť pixela mení zmenou rozlíšenia. LCD obrazovky naproti tomu majú počet fyzických pixelov (tzv. natívne rozlíšenie) spravidla pevne viazané na používané rozlíšenie (napríklad 1024×768) a zobrazenia jediného rozlíšenia pri takom monitore vedie k určitej deformácií obrazu, pretože „počítačové pixely“ sú prepočítavané nerovnomerne prerozdeľovane na väčší počet „fyzických pixelov“.
 
V bežných režimoch má obrazovka rozlíšenie od zhruba 640×480 po 1600×1200, niekedy i viac. Pri 15 palcovom monitore pri rozlíšení 1024×768 predstavuje veľkosť jedného pixela sotva {{mm|0,.3 mm|m}}. Maximálne možné rozlíšenie monitoru sa uvádza v jednotkách „pixel na palec“ (skratka ppi z anglického pixel per inch).
 
[[Kategória:Počítačová grafika]]
74 532

úprav

Navigačné menu