Veľký Meder: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaný 1 bajt ,  pred 2 rokmi
d
(→‎Obyvateľstvo: aktuálne údaje zo sčítania 2011)
Z územia Veľkého Medera sa našli doklady osídlenia kultúry s lineárnou keramikou a želiezovskej skupiny, ďalej osídlenia v starej bronzovej dobe, a najmä germánske sídlisko zo starej aj mladej rímskej doby.
 
Pomenovanie usadlosti (''Marthamagor'' 1239, ''Villa Meger'' 1268 , ''Marchamagyar'' 1298, neskôr ''Mogor'', ''Megere'' a podobne) je zložené zo slovanského slova Marča (k osobnému menu Marek) a slova maďar(ský). Fakt, že bolo v názve treba použiť slovo maďarský poukazuje na to, že osada pod týmto názvom vznikla ako maďarská osada v nemaďarskom, teda slovenskom prostredí.<ref>{{Citácia knihy
| priezvisko = Stanislav
| meno = Ján
 
V čase panovania kniežaťa [[Gejza I.|Gejzu I.]] (970{{--}}997) sa prechodné bydlisko kmeňov zmenilo na stálu usadlosť, čo v dejinách meste považujeme za dôležitú historickú udalosť. Prvými obyvateľmi boli pravdepodobne jazdci z ozbrojeného sprievodu panovníka. Presný rok ich usadenia nepoznáme. V listine [[Belo IV.|Bélu IV.]] z roku [[1268]] (''Nagy diploma''{{--}}''Veľký diplom'') je mesto spomenuté pod menom ''Villa Meger''. Toto pomenovanie poukazuje na to, že to bola významná, obývaná usadlosť. V listine sa ďalej uvádza, že vlastníkom mesta je [[comes]] Parabuch, ktorý časť svojich majetkov odovzdal synovi Izsopovi. Odtiaľ pochádza meno obce [[Ižop]]. ''Veľký diplom'' z roku 1268 je prvou známou, uchovanou kráľovskou listinou z histórie Veľkého Medera a čas jeho vzniku je datovaný od tohto roku. V roku [[1998]] bolo teda 730. výročie vzniku.
 
== Obyvateľstvo ==
=== Národnostné zloženie (2011) ===
171

úprav

Navigačné menu