El Niño: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 8 bajtov ,  pred 2 rokmi
opravený pravopis a neodborné výrazy
d (odstránenie starej šablóny {{Link FA}} a {{Link GA}})
(opravený pravopis a neodborné výrazy)
Značky: úprava z mobilu úprava z mobilného webu
[[Súbor:South Pacific Gyre.png|thumb|priemerná cirkulácia v južnom pacifiku]]
 
'''El Niňo''' je [[perióda|periodicky]] sa opakujúca odchýlka v systéme morského prúdenia v [[Tichý oceán|PacifikuTichom oceáne]], keď sa výrazne zvyšuje prísun povrchovej teplej vody smerom odzo západnej časti Tichého oceánu kpo západnémuzápadné pobrežiupobrežie [[Južná Amerika|Južnej Ameriky]].
 
Názov pochádza odzo [[Španielčina|španielskeho]] výrazu ''„El Niño“'' (chlapec), pretože bollebo ho často pozorovanýpozorovali najprvnajskôr v období [[Vianoce|Vianoc]] - teda v období narodenia Božieho dieťaťa. Prvými pozorovateľmipozorovatelia El Niña vôbec boli rybári na západnom pobreží Južnej Ameriky, ktorí si všímali neobvyklýnezvyčajný nedostatok rýb. Tento vzniká nedostatkomkvôli nedostatku [[planktón]]ua, ktorý sa v rámci miestnych pomerov viaže skôr na studenúchladnú, ako teplú vodu.
 
Na živiny je pritom bohatá studenáchladná voda, ktorá za normálnych podmienok prúdi k juhoamerickému pobrežiu vďaka silnému [[Humboldtov prúd|Humboldtovmu prúdu]]. Vody prúdu sa k pobrežným ryboviskám dostávajú výstupom z hĺbok nahor po svahoch kontinentálnej doskyplatne Južnej Ameriky. PriNo pri El Niño ale nastáva v oblasti rovníka zintenzívnenie prísunu teplej vody odzo západu Pacifiku smerom kna juhoamerickémujuhoamerické pobrežiupobrežie. NazhromaždenáNahromadená teplá voda funguje ako pokrievka, ktorá bráni prieniku studenej vody smerom z hlbiny kna hladinehladinu oceána. StudenáChladná voda je tak nútená nájsť si priestor na cirkuláciuprúdenie v hlbších vrstvách oceána. S teplejšou vodou sa nemiešanezmiešava a tak možno pri meraní teploty vody zistiť pomerne ostrý teplotný prechod medzi teplým povrchom a studenouchlasnou hlbinou. Napriek obrovskej mase studenejchladnej vody v hlbších vrstvách oceána, je počasie na pacifickom pobreží Južnej Ameriky počas El Nina teplejšie, pretoželebo jeju určovanéurčuje teplotouteplota povrchovej vrstvy, ktorá je pri El Niňo v danej oblasti teplejšia, nežako zvyčajne.
 
El Niño je predovšetkým chápaný ako klimatický fenomén, ktorý ovplyvňuje veľkú oblasť klímypodnebia na zemiZemi. Najpriamejší je jeho dopadvplyv na atmosféru v tropickom a subtropickom pásme vo východnom PacifikuTichom oceáne. V Južnej Amerike svojím vplyvom pôsobí hlavne na tichomorské pobrežie, ale zasahuje aj do oblastí susediacich s [[Atlantický oceán|Atlantikom]]. Ďalej má výrazný vplyv na [[monzún]]ovú cirkuláciu a klímu v juhovýchodnej Ázii a na počasie v Austrálii. Mení predpovedné modely pre vznik [[hurikán]]ov v Karibskej oblasti rovnako, ako aj dlhodobé predpovede o type počasia pre územie Spojených Štátov a Kanady, a to až do hĺbky subarktického pásma. Mení dynamiku v rozsahu pobrežného ľadu na pacifickom pobreží Antarktídy. Nezanedbateľný vplyv má na Indický oceán a východ Afriky. Relatívne malý vplyv má na [[Európa|Európu]], potom na strednú, severnú a [[Blízky východ|blízkovýchodnú]] časť Ázie a severozápad Afriky.
 
Pri El Nino dochádza k týmto výkyvom počasia: Západný Pacifik, juhozápadná Ázia a severovýchod Austrálie majú suchšiu sezónu. V Austrálii sú vtedy aj častejšie požiare buša. Ak sa El Nino vyskytne v zimných mesiacoch, je takmer vždy aj teplejšie. Výnimkou je východná [[Melanézia]] a západná [[Polynézia]], ktoré sú vtedy počas zimy na južnej pologuli ešte viac studenšie. Pri El Nino výrazne vzrastajú úhrny zrážok v štátoch Južnej Ameriky, ktoré susedia priamo s Tichým Oceánom - [[Čile]], [[Peru]], [[Ekvádor]] a [[Kolumbia]]. Zvyčajne býva aj teplejšie - najmä juhovýchod [[Brazília|Brazílie]] a celé pásmo pritichomorských štátov od Ekvádoru až po približne stred Čile. Daždivo je aj v oblasti [[Uruguaj]]a a priľahlých oblastiach Argentíny a Brazílie. Naopak, suchšie je okolo ústia [[Amazonka|Amazonky]]. V [[Karibské more|Karibiku]] je počas El Niňa teplejšie a suchšie. Hurikánov je menej alebo majú menej devastačné účinky, pretože sa viac odkláňajú do neobývaných vôd Atlantiku. Ak sa El Nino vyskytne v zime, tak treba počítať s chladnejším a vlhkejším počasím v južných štátoch USA a naopak s miernejšou zimou v pásme okolo hranice medzi južnými oblasťami Kanady a severnejšími štátmi USA. Vplyv je badateľný okolo [[Veľké africké jazerá|Veľkých Afrických jazier]] a horného toku [[Níl]]u, kedy sú zimné mesiace (december, január, február...) daždivejšie. V rovnakom období je naopak suchší juhovýchod Afriky a [[Madagaskar]]. Vďaka El Nino je zima teplejšia v [[Japonsko|Japonsku]], [[Kórea|Kórei]] a v oblasti nad [[Vladivostok]]om na krajnom východe [[Rusko|Ruska]].
Anonymný používateľ

Navigačné menu