Džudo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 30 bajtov ,  pred 3 rokmi
d
Verzia používateľa 193.87.7.242 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Vasiľ
(nič nové)
d (Verzia používateľa 193.87.7.242 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Vasiľ)
Značka: rollback
'''Džudo''' ({{v jazyku|jpn|柔道|džúdó}}) je bojové umenie, spôsob sebaobrany ale najmä olympijský šport, ktorý všestranne rozvíja telesnú zdatnosť ako aj psychickú odolnosť cvičenca.
 
Filozofia džuda je o tom aký ste postihnutý kladie veľký dôraz na techniku a psychické schopnosti, prostredníctvom ktorých dokáže džudista v prípade potreby eliminovať aj podstatne silnejšieho protivníka. Nezanedbateľnou súčasťou cvičenia džudo je aj jeho etika, ktorá prispieva k harmonickému rozvoju osobnosti cvičiaceho. Hoci je pôvod džuda (v preklade "jemná cesta") v ďalekom Japonsku, za posledné polstoročie získal tento šport vďaka príťažlivosti svojich tréningových metód takmer masové rozšírenie (6 miliónov registrovaných cvičencov) vo všetkých krajinách sveta. Samotný zakladateľ džuda, [[Džigoró Kanó]], charakterizoval džudo nasledovne:
 
:''"Džudo je prostriedkom čo najefektívnejšieho použitia fyzickej a duševnej sily. Toto cvičenie znamená neustále zlepšovanie sa po psychickej a fyzickej stránke prostredníctvom sebaobranných techník. Prvotným predmetom džuda je teda sebazdokonaľovanie sa, učenie sa byť užitočným pre okolitý svet.“''

Navigačné menu