Malokarpatské múzeum v Pezinku: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
d (→‎História: preklepy)
}}
 
'''Malokarpatské múzeum v Pezinku''' je regionálnym [[múzeum|múzeom]]. Ako také sa zameriava na [[história vinohradníctva|históriu vinohradníctva]] v [[Malokarpatská vinohradnícka oblasť|Malokarpatskej vinohradníckej oblasti]] a [[história vína|históriu vína]], ktoré predurčili a ovplyvnili dejinný vývoj a životy ľudí v tomto regióne. [[Víno]], [[vinohradníctvo]] a ľudia sú preto hlavným ideovým námetom expozície Malokarpatského múzea, v ktorej sa nachádza okrem iného najväčšia zbierka [[lis]]ov v strednej Európe.
 
== Ponuka ==
'''PONUKA:'''
Malokarpatské múzeum v Pezinku ponúka návštevníkom od r. 2013 prehliadku dvoch expozícii – Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. Obe expozície ponúkajú interaktívne prvky ako napr. simulátory opilosti, dotykové monitory, arómabar, zátkovačku fliaš a pod. Okrem toho poskytujú informácie o význame vinohradníctva a vinárstva pre Malokarpatskú
oblasť prostredníctvom archeologických nálezov, výpovedí informátorov, historických listín. Zaujímavosťou sú aj dva otvorené depozitáre, do ktorých môže návštevník nahliadnuť.
 
Múzeum spravuje najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe. Pre záujemcov múzeum ponúka možnosť [[degustácia vína|degustácie miestnych vín]], s malým občerstvením a odborným výkladom vlastného [[someliér]]a. Malokarpatské múzeum v Pezinku sa popri výstavnej činnosti taktiež venuje archeologickému výskumu, či vzdelávacím a pedagogickým aktivitám. Súčasne sa podieľa na viacerých projektoch a podujatiach prebiehajúcich v meste [[Pezinok]], či v celom [[Malokarpatský región|Malokarpatskom regióne]]. Súčasťou - resp. vysunutým pracoviskom múzea je i [[Literárne a vlastivedné múzeum vo Svätom Jure]] a [[Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave]].
Malokarpatské múzeum v Pezinku ponúka návštevníkom od r. 2013 prehliadku dvoch expozícii –
Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami.
Obe expozície ponúkajú interaktívne prvky ako napr. simulátory opilosti,
dotykové monitory, arómabar, zátkovačku fliaš a pod. Okrem toho poskytujú
informácie o význame vinohradníctva a vinárstva pre Malokarpatskú
oblasť prostredníctvom archeologických nálezov, výpovedí informátorov,
historických listín. Zaujímavosťou sú aj dva otvorené depozitáre, do ktorých
môže návštevník nahliadnuť.
 
Múzeum spravuje
najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe.Pre záujemcov múzeum ponúka možnosť [[degustácia vína|degustácie miestnych vín]], s malým občerstvením a odborným výkladom vlastného [[someliér]]a. Malokarpatské múzeum v Pezinku sa popri výstavnej činnosti taktiež venuje archeologickému výskumu, či vzdelávacím a pedagogickým aktivitám. Súčasne sa podieľa na viacerých projektoch a podujatiach prebiehajúcich v meste [[Pezinok]], či v celom [[Malokarpatský región|Malokarpatskom regióne]]. Súčasťou - resp. vysunutým pracoviskom múzea je i [[Literárne a vlastivedné múzeum vo Svätom Jure]] a [[Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave]].
== História ==
Počiatky pezinského múzejníctva siahajú do prelomu [[19. storočie|19.]] - [[20. storočie|20. storočia]], kedy miestny lekárnik a člen mestskej rady [[František Meissel]] založil mestské múzeum. Nešlo pri tom o samostatnú inštitúciu, ale skôr o pamätnú izbu prístupnú občasným návštevníkom. Pri zriaďovaní tohto prvého pezinského múzejníckeho počinu pomáhal Františekovi Meisselovi v tej dobe študent Fedor Jamnický, ktorý po skončení vysokoškolských štúdií pracoval ako chemický inžinier v zahraničí. Po návrate na [[Slovensko]] a do Pezinka v roku [[1947]] zistil, že mestské múzeum v Pezinku už takmer neexistovalo. Preto aj vďaka jeho úsiliu a intervenciám bol v roku [[1958]] Fedor Jamnický poverený zriadeným nového múzea v Pezinku. Za budovu múzea bol určený tzv. Kaviakov dom, kde sídli Malokarpatské múzeum v Pezinku až do dnešných čias. Je to dvojpodlažná renesančná budova a pôdorysom v tvare U.
Za budovu múzea bol určený tzv. Kaviakov dom, kde sídli Malokarpatské múzeum v Pezinku až do dnešných čias. Je to dvojpodlažná renesančná budova a pôdorysom v tvare U.
 
Formálne bolo múzeum založené uznesením Rady MsNV v Pezinku, dňa [[17. október|17. októbra]] [[1960]] pod názvom Mestské historické múzeum Pezinok. Po neúspešných návrhoch určiť konkrétnu špecializáciu múzea, bolo toto po krátkom sprístupnení verejnosti v čase osláv [[vinobranie|vinobrania]] v roku [[1961]] opätovne zatvorené, aj keď príležitostne sa v jeho priestoroch konávali putovné výstavy a podujatia. Tento stav pretrval až do roku [[1967]], kedy sa pri opäť príležitosti vinobrania otvorilo verejnosti. V tom istom roku sa múzeum zaradilo do siete [[múzeá na Slovensku|múzeí na Slovensku]] ako špecializované vinohradnícke múzeum s oblastnou pôsobnosťou a s názvom Malokarpatské vinohradnícke múzeum. V roku [[1972]] získalo múzeum časť budovy Slovenskej štátnej sporiteľne v Pezinku, ktorej pivnice boli použité na rozšírenie expozície a sprístupnené verejnosti pri príležitosti osláv malokarpatského vinobrania v roku [[1979]]. Ďalšia zmena nastala [[1. júl]]a [[1982]], kedy bolo múzeum premenované na Malokarpatské múzeum. Po trojročných rekonštrukčných prácach sa v roku [[1984]] múzeum opäť sprístupnilo verejnosti s dvoma stálymi expozíciami: [[Pezinok]], mesto a okolie a Vinohradníctvo a vinárstvo pod Malými Karpatmi. Takto fungovalo do septembra [[2006]], kedy bolo v dôsledku rozsiahlej rekonštrukcie zatvorené.
 
Po dvoch rokoch úprav bolo Malokarpatské múzeum v Pezinku [[14. november|novembra]] [[2008]] slávnostne otvorené a sprístupnené verejnosti.
* [http://www.muzeum.sk/default.php?obj=muzeum&ix=mkm muzeum.sk]
 
{{DEFAULTSORT:Malokarpatské múzeum v Pezinku}}[[Kategória:Malokarpatské múzeum v Pezinku| ]]
[[Kategória:Múzeá na Slovensku]]
[[Kategória:PezinokStavby v Pezinku]]

Navigačné menu