Literárny dokument: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 50 bajtov ,  pred 3 rokmi
výhonok, kategória
(presun zo stránky Literárna muzeológia)
Značky: vizuálny editor nový článok bez náležitostí
 
(výhonok, kategória)
'''Literárny dokument''' je [[pamiatka]], ktoré buď nesie literárny záznam - čiže nielen samotný text, ale aj jeho hlasové a iné vyjadrenie – audiovizuálna interpretácia, alebo pamiatka, ktorá sa vzťahuje na [[Literatúra|literatúru]] – na jej vznik, zverejňovanie a pôsobenie.
 
Pod pojmom literárne dokumenty rozumieme pamiatky, ktoré existujú v podobách záznamov - fixovania a interpretovania obsahov. Delíme ich na:
 
* písomnosti - fixované texty, [[Rukopis|manuskripty]] (rukopisy a typografiky), tlač.
* audiovizuálne - videofonické skriptúry (zvukopisné - fóniky ([[Magnetická páska|magnetopásky]] a [[Gramofónová platňa|gramoplatne]]) a pohybovoobrazné - [[Film|filmy]] (kinetiky a ekraniky))
 
. V múzeách majú mať tieto dokumenty využitie ako predmety. Potvrdzujú to špeciálne múzeá písma, knihy a tlače, ako aj [[Literárne múzeum|literárne múzeá]], ktoré sledujú estetické zretele obsahu a procesy zrodu a prenikania hodnôt v spoločenskom zaradení.
 
== Zdroje ==
 
* CHOVAN, J. (a Kováč, M. A.): Sieť a združovanie slovenských literárnych múzeí a pamätných izieb. In: Literárnomúzejný letopis 1974. Martin 1975.
* KOVÁČ, M. A.: Úvod do literárnej muzeológie. Martin 1982, 200 s.{{Literárny výhonok}}
 
[[Kategória:Literatúra]]
5 826

úprav

Navigačné menu