Sally Ridová: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Eryn Blaireová (diskusia | príspevky)
oprava vecnej chyby
d pridaná Kategória:Vyučujúci na University of California pomocou použitia HotCat
Riadok 56: Riadok 56:
[[Kategória:Absolventi Stanford University]]
[[Kategória:Absolventi Stanford University]]
[[Kategória:Osobnosti z Los Angeles]]
[[Kategória:Osobnosti z Los Angeles]]
[[Kategória:Vyučujúci na University of California]]

Verzia z 00:44, 16. marec 2019

Sally Kristen Ridová
Astronaut NASA
Sally Ridová
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie26. máj 1951
Los Angeles, Kalifornia, USA
Úmrtie23. júl 2012 (61 rokov)
La Jolla, Kalifornia, USA
Predchádzajúce zamestnaniefyzik
Čas vo vesmíre14 dní 7 hodín 46 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-7, STS-41-G
Znaky misií
Kozmonaut do15. augusta 1997

Sally Kristen Ridová, angl. Sally Kristen Ride (* 26. máj 1951, Los Angeles, Kalifornia, USA – † 23. júl 2012, La Jolla, Kalifornia) bola americká astrofyzička a prvá americká astronautka.

Život

Mladosť a výcvik

V roku 1973 získala titul inžiniera fyziky, v roku 1975 bakalára fyziky na Leland Stanford Junior University. Na tejto univerzite získala aj zamestnanie asistentky v ich fyzikálnom oddelení. Do tímu kozmonautov NASA bola vybraná v roku 1978, vo svojich 27 rokoch ako astronaut špecialista, v tom čase bola slobodná.

Lety do vesmíru

Do kozmu sa dostala ako tretia žena zo Zeme (a 121. kozmonaut vôbec) dvakrát na palube raketoplánu Challenger a strávila tam 14 dní.

Po prvýkrát to bolo s expedíciou STS-7. Kapitánom bol Robert Crippen, v posádke mal okrem Sally Rideovej troch mužov (Fredericka Haucka, Johna Fabiana a lekára Normana Thagarda). Počas letu vypustili dve družice a jednu zas neskôr niekoľkokrát cvične zachytili a nakoniec sa s ňou vrátili na Zem, na základňu Edwardsm Air Force Base.

Druhý let uskutočnila o rok neskôr s misiou STS-41-G. Rovnaký veliteľ mal v posádke šesť kozmonautov, z ktorých dvaja boli cudzinci a dve ženy (Paul Scully-Power z Austrálie, Marc Garneau z Kanady, Američanky Kathryn Sullivanová a Sally Rideová, dvaja Američania David Leestma a Jon McBride). Počas letu vypustili družicu ERBS. Pristáli na Floride.

Po letoch

V roku 1993 sa na kalifornskej univerzite v San Diegu stala vyučujúcou profesorkou fyziky a miestnou riaditeľkou vedeckého inštitútu. V roku 2003 bola vymenovaná za členku vyšetrovacej komisie havárie raketoplánu Columbia CAIB (Columbia Accident Investigation Board).[1]

Referencie

  1. Columbia Accident Investigation Board:Board Members [online]. CAIB, [cit. 2008-04-05]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty

Externé odkazy