Franz Schubert: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľkosť nezmenená ,  pred 2 rokmi
→‎Dospelosť: Meno ziacky
d (Verzia používateľa 178.23.88.177 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Lalina)
Značka: rollback
(→‎Dospelosť: Meno ziacky)
Bol mimoriadny spoločník a celý život mal veľa priateľov. Roku [[1816]] mu jeden z nich, bývalý spolužiak Franz von Schober, ponúkol ubytovanie v dome svojej rodiny, a od tej doby až do konca života bol Schubert väčšinu času hosťom rôznych priateľov. Aj keď sám bol celkom nemajetný, nebol vďaka ich pohostinnosti väčšinou nútený starať sa o obživu, a mohol sa intenzívne venovať skladateľskej činnosti.
 
Jedinou významnejšou výnimkou, kedy si Schubert našiel zamestnanie, bol rok [[1818]], kedy ho angažoval gróf Johann Esterházy ako učiteľa hudby na svojom panstve v obci [[Želiezovce]] na území dnešného [[Slovensko|Slovenska]] (vtedy sa obec volala Zselíz). Vieme, že sa tu zamiloval do svojej žiačky komtesyKomtesy Caroliny, pravdepodobne rovnako beznádejne ako boli beznádejné aj jeho ostatné milostné túžby.
 
Aj keď bol Schubert mimoriadne talentovaný a usilovný skladateľ – zoznam jeho diel obsahuje takmer tisíc položiek – nedostalo sa mu počas života príliš veľkého umeleckého ohlasu. Príčin bol pravdepodobne celý rad, od jeho nepraktickej bohémskosti a neochoty samostatne koncertovať až po zdráhanie vydavateľov publikovať s neistým komerčným úspechom diela pomerne neznámeho mladého umelca.
Anonymný používateľ

Navigačné menu