Rocheova medza: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Wizzo-Bot (diskusia | príspevky)
d odstránenie starej šablóny {{Link FA}} a {{Link GA}}
Sisua (diskusia | príspevky)
+objav
Riadok 1: Riadok 1:
'''Rocheova medza''' alebo '''Rochova medza''' [rošova] je najmenšia [[vzdialenosť]], v ktorej sa môže pohybovať [[satelit]] planéty či planétky bez toho, aby bol roztrhaný [[slapová sila|slapovými silami]]. Pre zidealizovaný model kvapalného satelitu bez vnútorného pnutia s rovnakou hustotou ako hlavné teleso je Rocheova medza 2,44-násobok polomeru hlavného telesa.
'''Rocheova medza''' alebo '''Rochova medza''' [rošova] je najmenšia [[vzdialenosť]], v ktorej sa môže pohybovať [[satelit]] planéty či planétky bez toho, aby bol roztrhaný [[slapová sila|slapovými silami]]. Pre zidealizovaný model kvapalného satelitu bez vnútorného pnutia s rovnakou hustotou ako hlavné teleso je Rocheova medza 2,44-násobok polomeru hlavného telesa. Objavil ju [[Édouard Roche|Édouard Albert Roche]] v roku [[1848]].


==Zdroj ==
==Zdroj ==

Verzia z 15:14, 4. máj 2019

Rocheova medza alebo Rochova medza [rošova] je najmenšia vzdialenosť, v ktorej sa môže pohybovať satelit planéty či planétky bez toho, aby bol roztrhaný slapovými silami. Pre zidealizovaný model kvapalného satelitu bez vnútorného pnutia s rovnakou hustotou ako hlavné teleso je Rocheova medza 2,44-násobok polomeru hlavného telesa. Objavil ju Édouard Albert Roche v roku 1848.

Zdroj