Mediácia: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Vytvorená stránka „'''Mediácia''' je zákonom upravená metóda mimosúdneho riešenia právnych sporov. V podmienkach Slovenskej republiky ju upravuje '''zákon č. 420/2004 Z. z. o me…“
Značky: prvá úprava redaktora bez zdroja nový článok bez náležitostí vizuálny editor
(Žiaden rozdiel)

Verzia z 10:44, 1. júl 2019

Mediácia je zákonom upravená metóda mimosúdneho riešenia právnych sporov.

V podmienkach Slovenskej republiky ju upravuje zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Mediáciou je možné riešiť spory, ktoré vznikli z občianskoprávnych vzťahov, rodinnoprávnych vzťahov, obchodných záväzkových vzťahov a pracovnoprávnych vzťahov.

Mediáciu, ako podnikateľskú činnosť, môže vykonávať výlučne mediátor registrovaný v registri Ministerstva spravodlivosti SR. Mediátor vystupuje ako tretia nezávislá a nestranná osoba a stranám sporu vytvára podmienky pre vzájomnú komunikácia a na zmierlivé riešenie, ktoré bude zohľadňovať ich záujmy.


Chýbajúca stavovská organizácia

Na rozdiel od iných slobodných povolaní (advokát, notár, exekútor, audítor, a i.), mediátori nemajú zákonom zriadenú stavovskú organizáciu - komoru. Mediátori spadajú výlučne pod odbor dohľadu nad právnickými profesiami Ministerstva spravodlivosti SR. Napriek tomu sa vyskytujú určité organizácie, spravidla občianske združenia, ktoré poskytujú svojim členom určitú podporu.

Občianske združenia mediátorov:

Asociácia mediátorov Slovenska

Slovenský inštitút pre mediáciu a alternatívne riešenie sporov

Komora mediátorov

Asociácia rodinných mediátorov Slovenska

Slovenská komora mediátorov