Minecraft: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
Značky: úprava z mobilu úprava mobilnou aplikáciou úprava z aplikácie pre Android
|séria =
|engine = [[JWJGL]] 3.21
|verzia = 1.14.4 <small>([[19. júl]] [[2019]]    pred {{Vek v dňoch|2019|7|19}} dňami.<ref>[https://www.minecraft.net/en-us/article/minecraft-java-1-14-4-released Minecraft Java Edition 1.14.4 Released]</ref>)</small>
|vývoj = 19w37a (1.15) <small>([[11. september]] [[2019]])</small>
|vydanie = [[17. máj]] [[2009]] ({{Vek v rokoch a dňoch|2009|5|17}})<br>
Hru vydal [[17. máj]]a [[2009]] švédsky programátor [[Markus Persson]] a v súčasnosti ho vyvíja jeho firma [[Mojang]]. V súčasnosti sa hra teší veľkej obľube s počtom vyše 154 miliónov predaných kusov na všetkých platformách. Hra sa od vydania stále zlepšuje. Alpha (skoré testovanie) fáza bola vydaná [[27. jún]]a [[2010]], Beta (testovanie) fáza bola vydaná [[20. december|20. decembra]] [[2010]]. Plná verzia na PC vyšla 18. novembra 2011 na podujatí MineCon v Las Vegas. Minecraft sa stal najhranejšou hrou na [[YouTube]].
 
Hra sa spopularizovala až tak, že sa Minecraftu chytili aj iné spoločnosti. V roku 2011 natočila spoločnosť film s názvom [[Minecraft: The Story of Mojang]], ktorý ukazuje ako [[Markus Persson]] (vtedy majiteľ firmy Mojang) začal programovať a neskôr si vytvoril firmu Mojang. V roku 2014 Mojang vydal 4 Minecraft príručky o hre (Základná, bojovná, staviteľská a redstonová príručka), ku ktorím v roku 2015 vyšli rozšírené vydania. V roku 2018    2019 sa vydali ďalšie knihy, ktoré sú vylepšenými verziami starších príručiek. V roku 2014 sa tiež začal natáčať film „Minecraft Movie“, ktorý mal mať premiéru v roku 2019, ale režisér ktorý mal robiť na filme opustil projekt, a preto sa začalo točiť odznova a plánované vydanie má byť v roku 2022. <ref>[https://gamesite.zoznam.sk/ostatne/novinky/35162-premiera-minecraft-movie-sa-posuva-na-rok-2022 Premiéra Minecraft movie sa posúva na rok 2022]</ref>
 
Hra by tiež mala dostať rozšírenie: [[Minecraft Earth]]
 
== História ==
Keď švédsky programátor [[Markus Persson]] zvaný aj Notch hral hru ''Infiniminer'', rozhodol sa vytvoriť podobnú hru.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=F9t3FREAZ-k Výzor hry v úplných začiatkoch, 13. máj 2009; in:youtube]</ref> Hra pozostávala len z dvoch komponentov: ''hliny'' a ''kameňa'', ktoré mali textúry, ako v Notchovej hre RubyDung. [[1. jún]]a [[2009]] opustil svoje zamestnanie, aby mohol tvoriť svoju hru. Prvá verzia vyšla ako Cave Game tech test, ktorá na verejnosť nebola vydaná. Prvá verzia, vydaná na verejnosť, bola Pre-classic rd-132211 (Originálne 0.0.0a) 13. mája 2009. Už o dva dni stihol dať Minecraftu názov aj výzor.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=3hlt3INY7Jk&list=UU3XJRyvLD7rvsVFCFS1IX0A&index=34 Výzor hry v začiatkoch po prerobení, 15. máj 2009; in:youtube]</ref> Za ďalších pár dní pridal do hry aj vodu.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=owjTejl3Tqs&index=33&list=UU3XJRyvLD7rvsVFCFS1IX0A Voda v Minecrafte, 18. máj 2009; in:youtube]</ref> [[16. máj]]a 2009 bola hra vydaná pod verziou 0.0.9a. V tomto istom roku založil aj svoju spoločnosť [[Mojang|Mojang AB]]. Minecraft bol vylepšovaný a vydávaný postupne v týchto verziách:
 
; ''Pre-classic'' (10. {{--}} 16. máj 2009)
: Počas všetkých verzií „Alpha“ bola hra rozšírená o mnohé nové bloky, hlavne rôzne horniny; doplnený druhý herný svet, tzv. „Nether“ a ''mobovia'' (živočíchy). Okrem toho bolo v prvej verzii pridané menu s nastaveniami.
; ''Beta'' (20. december 2010 {{--}} 13. november 2011)
: Vo verzii „Beta“ 1.2 boli do hry pridané mnohé nové bloky a niektoré druhy stromov. V ďalšej verzii 1.3 boli do hry pridané postele a bola pridaná možnosť bielych listín na serveroch v hre pre viacerých hráčov (zoznam hráčov, ktorí sa môžu k serveru pripojiť). Vo verzii 1.5 bolo do hry pridané počasie (dážď, sneh, búrky), štatistiky, dosiahnuté výsledky a niektoré grafické možnosti (možnosť meniť veľkosť písma; „Advanced OpenGL“    zvyšuje výkon tým, že vykresľuje len viditeľné bloky). Vo verzii 1.6 bol svet „Nether“ pridaný aj do hry pre viacerých hráčov.
: Vo verzii Beta 1.8 (tzv. „Dobrodružná aktualizácia“) bola hra rozšírená o kreatívny mód, kde hráč disponuje nekonečným množstvom každého materiálu. V tejto verzii boli pridané najmä nové bojové mechaniky, nový systém potravy, úvodná obrazovka s logom spoločnosti Mojang AB, generované dediny a mnohé nové bloky a „mobovia“ (živočíchy).
; ''Minecraft 1.0'' (18. november 2011; plná verzia pre PC na podujatí ''MineCon'' v [[Las Vegas]].
===Náplň hry===
 
Hra Minecraft nemá koniec – vďaka tomu je to sandboxová hra (napriek tomu sa porazenie tzv. Ender draka (cieľ hry) môže brať ako ukončenie, ale hra pokračuje ďalej). Náplňou hry je ničenie a stavanie kociek (blokov) z rôznych materiálov, tvorba (crafting) rôznych herných vecí (items), boj s protivníkmi (agresívnymi mobmi/príšerami), pestovanie rastlín (a potravy), alebo získavanie zdrojov (pozri bloky a itemy). V multiplayeri (hra na viac hráčov) môžu navyše hráči spolupracovať alebo kradnúť veci iným hráčom, bojovať alebo medzi sebou obchodovať a hrať rôzne minihry na oficiálnych serveroch (napr. Mineplex alebo [[hypixel]]). Svet Minecraftu môžu hráči celkom meniť.
 
===Ocenenia a pokroky===
 
Vzhľadom na neobmedzenú veľkosť mapy nemôže byť načítaná celá naraz (pretože počítač by to nezvládol). Preto musí byť spôsob, ako vybrať určitú oblasť, ktorá bude aktívna (rast rastlín, pečenie v peciach...) a ktorá sa bude zobrazovať. Toto je vyriešené tým, že mapa je rozdelená do kusov máp (tzv. chunkov) veľkých 16 × 16 × 256 blokov), pričom aktívnych je len niekoľko takýchto oblastí okolo hráča, a počet zobrazovaných chunkov smerom od aktuálnej polohy hráča je možné nastaviť. Pomocou príkazu /forceload alebo produktov tretích strán (módov) je možné, aby niektoré chunky boli neustále aktívne. Výhoda toho je, že v danom chunku bude naďalej „plynúť čas“ – všetky procesy čas vyžadujúce (ako rast rastlín či iné) budú prebiehať aj bez prítomnosti hráča. Nevýhodou je spomalenie počítača. Pri rozumnom použití týchto nástrojov je zmena nerozoznateľná.
 
;:Minimálne požiadavky (PC a MAC edícia    Java edícia)
{| class="wikitable"
!Názov požiadavky
|}
 
;:Minimálne požiadavky (Konzolové platformy    Playstation 4).
{| class="wikitable"
!Názov požiadavky
====Bloky a predmety (items)====
 
Zdroje v minecrafte sa dajú zaradiť do dvoch kategórií: bloky, ktoré existujú vo svete; a predmety (items), ktoré sú hráčovi priamo k dispozícii (môže ich vlastniť v úložisku    či už svojom inventári, alebo v truhliciach). Každý blok má jemu zodpovedajúci predmet, ktorý sa po rozbití bloku objaví na mieste bloku, hráč môže bloky naspäť položiť kliknutím, ak má danú vec k dispozícii. Predmetov je však viac ako blokov, pretože existujú veci, ktoré nereprezentujú blok, ale majú nejakú funkciu (napríklad krompáč). Každý blok má rozmery 1 × 1 × 1 meter. Od 1.13 sú predmety rozdelené podľa náročnosti ich nájdenia / vyrobenia. Biela farba je na predmetoch, ktoré sa ľahko získajú (, zelené predmety, na ktoré už musíte sa trochu namáhať, žltá je na predmetoch, ktoré vo svete nájdete málo, asi tak 1x 1000 blokov a potrebuje veľa času na nájdenie a fialová je epická ktorú nájdete alebo vytvoríte veľmi ťažko a niektoré sa dajú získať iba cez príkazy.
 
====Stavby (generácia sveta)====
;:Mineshaft (Bane)
 
Všetky bane spája len jediné: boli vyrobené dedinčanmi ktorí ťažili a museli odísť preč. Na zemi sa nachádzajú koľajnice, truhlice vo vozíkoch (vozík je postava    entita) a materiály. Nachádzajú sa v podzemí na výškových súradniciach Y5 až Y59.
;:Woodland Mansions (Drevená pevnosť)
 
;:Normálna (Medium)
 
V normálnej náročnosti sa budú objavovať mobovia v priemere 3    7 mobov na 64 blokov. Keď budete mať hlad, váš život sa zníži na pol srdiečka, čo znamená, že nesmiete si ublížiť, lebo zomriete. Je to predvolená obťažnosť.
;:Ťažká (Hard)
 
=== MineCon ===
{{catmore|Minecon}}
Minecon (Skratka pre Minecraft Conferetions) je šou, v ktorej sa rozpráva o Minecrafte, jeho budúcnosti a minulosti či o jeho udalostiach. Prvý Minecon bol v roku 2010 pod prezývkov MinecraftCon. Odvtedy sa volal Minecon. V roku 2017 sa zmenil na Minecon Earth    90 minútovú liveshow naživo, s hlasovaním a rozprávaním o nových aktualizáciach. V roku 2019 sa zmenil názov na Minecon Live.
 
''Najbližší MineCon:'' MineCon Live 2019 <small>([[28. september]])</small><ref>[https://www.minecraft.net/en-us/article/announcing----minecon-live Announcing.... Minecon Live] {{en}} </ref>
 
== Zdroj ==
* [http://minecraft.gamepedia.com/Minecraft_Wiki Minecraft Wiki] {{en}}    wiki venovaná špeciálne minecraftu.
 
== Referencie ==

Navigačné menu