Podmanickovci: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 289 bajtov ,  pred 1 rokom
→‎História rodu Podmanickovcov: odkaz doplnený odkaz na Blažeja Podmanického, Ľudovít I. (Uhorsko), Karol I. (Uhorsko), Ladislav Pohrobok, ...
(→‎História rodu Podmanickovcov: odkaz doplnený odkaz na Blažeja Podmanického, Ľudovít I. (Uhorsko), Karol I. (Uhorsko), Ladislav Pohrobok, ...)
 
== História rodu Podmanickovcov ==
Prvý známy člen tohto rodu bol v 14. storočí Hadrián z Podmanína (1351). Jeho syn Mikuláš bol prívržencom uhorského panovníka [[Ľudovít I. (Uhorsko)|Ľudovíta z Anjou]], ktorý mu za jeho služby pridelil donácie v blízkom okolí rodiska. Vzostup rodu Podmanických je spätý s obdobím upevňovania panovníckej moci [[Karol I. (Uhorsko)|Karola Róberta]] a jeho syna Ľudovíta. Ďalší príslušník rodu, [[Blažej Podmanický]] (1420{{--}}1480), spojil svoj osud s kráľovnou [[Alžbeta Luxemburská|Alžbetou]] a mladučkým [[Ladislav Pohrobok|Ladislavom Pohrobkom]], synom predčasne zosnulého [[Albrecht II. (Svätá rímska ríša)|Albrechta Habsburského]]. Albrecht sa stal následníkom uhorského trónu v dôsledku dohody Habsburgovcov so [[Žigmund (Svätá rímska ríša)|Žigmundom Luxemburským]], podľa ktorej vládu v krajine získa manžel jednej z jeho dcér. Priazeň panovníka z rodu Luxemburgovcov sa prejavila zväčšením a upevnením rodovej dŕžavy, z ktorej začalo vznikať viacmenej súvislé územie v oblasti stredného Považia medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Ako podriadený Alžbety sa Blažej Podmanický stal členom armády [[Bratríci|bratríkov]] [[Ján Jiskra z Brandýsa|Jána Jiskru z Brandýsa]]. Blažejova priazeň k husitským žoldnierom bola spečatená jeho svadbou s vdovou po kapitánovi Mikulášovi Švidrigalovi. Blažej preto ostal v bratríckom vojsku aj po smrti Ladislava Pohrobka, keď sa bratríci z nájomných žoldnierov definitívne zmenili na samostatné vojenské teleso, presadzujúce vlastné ciele pod vedením [[Peter Aksamit|Petra Axamita]] a Jána Talafúza. [[Matej Korvín]] zjednotil krajinu a vytvoril mocný štát za pomoci armády bratríkov, čo bol bohatý ľudský potenciál. Porazených a zajatých preto ochotne prijímal do svojich služieb. Blažej Podmanický prešiel do Matejovho tábora medzi poslednými, až v roku 1467, teda v roku dobytia poslednej bašty bratríkov vo [[Veľké Kostoľany|Veľkých Kostoľanoch]]. V službách nového panovníka sa osvedčil ako odvážny bojovník počas vpádov na Moravu. Vďačný Matej mu za odmenu daroval usadlosť [[Hričov]].
 
Už v prvej polovici 15. storočia sa rod Podmanických rozdelil na dve vetvy. Príslušníci jednej vetvy boli reprezentovaní Blažejom v službách Alžbety, v armáde bratríkov. Druhu vetvu reprezentoval Ladislav Podmanický, ktorý bol v službách Huňadyovcov. Najprv bojoval pod velením [[Ladislav Huňady|Ladislava Huňadyho]]. Koncom päťdesiatych rokov 15. storočia uplatnil svoj vplyv v uhorskom sneme a prispel k zvoleniu Mateja Korvína za uhorského kráľa. Je celkom možné, že prílušníci dvoch vetiev rodu Podmanických stáli v niektorých bitkách proti sebe. Je zrejmé, že práve takéto paradoxné situácie napomohli urovnanie zmätkov v krajine. Ladislav ako dlhoročný bojovník v radoch Korvínových vojsk, bol dostatočnou zárukou spoľahlivosti Blažeja, ktorý aj vďaka nemu úspešne zmenil stranu. V každom prípade to, že práve Ladislav stál v rozhodujúcom boji na víťaznej strane, mala vplyv na pomer síl oboch vetiev rodu. Jednoznačne dominujúcou sa stala Ladislavova vetva. Blažejovi potomkovia dožili v zabudnutí na hričovskom panstve. Ladislav však úspešne pokračoval v kariére. Roku 1470 ho Matej Korvín menoval kapitánom Moravy a v roku 1458 mu daroval [[Považský hrad]]. Ladislav Podmanický dostal ďalšie majetky ako odškodné za smrť svojho otca Antona, ktorý pravdepodobne zahynul v službách Huňadyovcov. V roku [[1506]] vydáva Ján Podmanický regionálne významný dokument zvaný [[Articuli Podmanickyani]], ktorý nám zachytáva vzťah zemepána a poddaných na začiatku 16. storočia.
 
== Potomkovia Ladislava Podmanického ==
1 916

úprav

Navigačné menu