Pomlčková vojna: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
návrh hovoril o použití spojovníku
(návrh hovoril o použití spojovníku)
Začiatkom roka [[1990]] bol oficiálny názov krajiny stále ešte „[[Československá socialistická republika]]“ (ČSSR). [[Václav Havel]] navrhol [[23. január]]a odstrániť z názvu slovo „socialistická“. To sa uskutočnilo v názvoch oboch republík (na [[Slovensko|Slovensku]] [[1. marec|1. marca]]), ale pri názve celého štátu politici (najmä slovenskí) Havlov návrh „Československá republika“ (ČSR) odmietli. Na Slovensku návrh pripomínal návrat k už prekonanému centralistickému zriadeniu „Československej republiky“ ([[1918]] – [[1938]] a [[1945]] – [[1968]]).
 
Vláda Slovenska preto [[14. február]]a navrhla, aby sa názov krajiny písal sso pomlčkouspojovníkom, konkrétne „Republika Česko-Slovensko“ alebo „Federácia Česko-Slovensko“ podobne, ako to bolo v rokoch [[1918]] až [[1920]], keď vzniklo Česko-Slovensko, a znova v rokoch [[1938]] – [[1939]]. Na inkriminovanej schôdzi federálneho parlamentu (Federálneho zhromaždenia) sa potom [[29. marec|29. marca]] okrem tohto návrhu prerokúval zmenený Havlov návrh „Republika Česko-Slovensko“ a návrh poslancov „Československá federatívna republika“.
 
Jadrom sporu bol problém písania [[spojovník]]a, ktorý českí poslanci nesprávne označovali ako [[pomlčka]] (preto aj názov Pomlčková vojna je „nesprávny“ v tom zmysle, že išlo o Spojovníkovú vojnu). Spojovník má podľa pravidiel slovenského a českého pravopisu inú grafickú podobu a inú funkciu ako pomlčka. Kým spojovník sa používa na spájanie slov (napríklad Frýdek-Místek), pomlčka sa používa na oddeľovanie (napr. na konci riadku) a na ostatné účely. Slovenská strana písanie spojovníka chápala jednak ako návrat k pôvodnému historickému písaniu názvu štátu, a jednak ako vyjadrenie federatívneho usporiadania štátu. Česká strana, ktorá si spojovník preinterpretovala na pomlčku, ho chápala ako symbol rozdelenia.
118

úprav

Navigačné menu