Downhill: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
d revert
→‎Downhillové bicykle a výbava: Doplnenie údajov o výške zdvihu a velkosti bŕzd a riadenia.
Riadok 1: Riadok 1:
[[Súbor:MTB downhill 13 Stevage.jpg|right|thumb|Jazdec Kevin Aiello na downhillovej súťaži [[Majstrovstvá sveta v horskej cyklistike|Majstrovstiev sveta v horskej cyklistike]] blízko Canberry v Austrálii]]
[[Súbor:MTB downhill 13 Stevage.jpg|right|thumb|Jazdec Kevin Aiello na downhillovej súťaži [[Majstrovstvá sveta v horskej cyklistike|Majstrovstiev sveta v horskej cyklistike]] blízko Canberry v Austrálii]]
'''Downhill''' alebo '''zjazd''' je [[časovka|časová]] disciplína v [[horská cyklistika|horskej cyklistike]] zaraďovaná medzi [[extrémny šport|extrémne športy]]. Downhill sa koná na tratiach so stálym klesaním. Ako názov napovedá, downhill sa koná na strmých svahoch, ktoré ponúkajú vysoké rýchlosti a takisto množstvo skokov a prekážok. Trať je stanovená po každej strane páskami a väčšina z nich sa dá prejsť za dve až päť minút.
'''Downhill''' alebo '''zjazd''' je [[časovka|časová]] disciplína v [[horská cyklistika|horskej cyklistike]] zaraďovaná medzi [[extrémny šport|extrémne športy]]. Downhill sa koná na tratiach so stálym klesaním. Ako názov napovedá, downhill sa koná na strmých svahoch, ktoré ponúkajú vysoké rýchlosti a takisto množstvo skokov a prekážok. Trať je stanovená po každej strane páskami a väčšina z nich sa dá prejsť za dve až päť minút. V súčasnej dobe sa tieto závody neodohrávajú len v lesoch a prírodnom teréne, ale usporadúvajú sa aj mestské podujatia, ktoré sa vyznačujú zjazdmi zo schodísk, či skokmi ponad umelo vytvorené rampy. Najznámejší zakýto závod sa každoročne usporadúva v Chile pod názvom Valparaíso Cerro Abajo. Mestský downhill sa niekoľko krát organizoval aj u nás pod názvom Bratislava city downhill.


== Downhillové bicykle a výbava ==
== Downhillové bicykle a výbava ==
{{Hlavný článok|Downhillový bicykel}}
{{Hlavný článok|Downhillový bicykel}}
Moderné downhillové bicykle majú hmotnosť obvykle od 14 do 19 kg a zvyčajne sú plneodpružené a geometrie rámov sú viac sklonené ako rámy ostatných horských bicyklov. Od roku 2006 je norma pre zdvih pruženia 203 mm, avšak niektoré komerčne dostupné freeridové bicykle môžu mať zdvih aj viac ako 300 mm. Kotúče hydraulických [[kotúčová brzda|kotúčových bŕzd]] sú najčastejšie s priemerom 203 až 205 mm. Downhillové bicykle sú väčšinou nižšie a majú voľnejšie hlavové uhly ako freeridové bicykle, takže bicykel je stabilnejší pri vysokých rýchlostiach v zákrutách. Freeridové bicykle majú strmšiu geometriu a vyššiu dolnú podperu, čo je lepšie pre balansovanie a manévrovateľnosť, avšak freeridové bicykle niekedy používajú jednokorunkové vidlice, ktoré majú kratší zdvih a sú tiež ľahšie ako dvojkorunkové, ktoré sú často používané downhillovými pretekármi. Dvojkorunové vidlice majú zdvih zvyčajne okolo 200 mm, pričom jednokorunkové majú zdvih okolo 180 mm.
Moderné downhillové bicykle majú hmotnosť obvykle od 14 do 19 kg a zvyčajne sú plneodpružené a geometrie rámov sú viac sklonené ako rámy ostatných horských bicyklov, zmena sa týka hlavne hlavového uhla, ktorý je pod 65°. Od roku 2006 je norma pre zdvih pruženia 200-203 mm, avšak v súčasnej dobe sa začali používať na downhill aj freeridové bicykle môžu mať zdvih 180mm. Kotúče hydraulických [[kotúčová brzda|kotúčových bŕzd]] sú najčastejšie s priemerom 203 až 205 mm avšak aktuálne sa začína produkcia takzvaných "oversize" 220mm kotúčov, takisto existuje prototyp Galfer's 246mm. Pri bicykloch tohto typu sa používajú širšie riadidlá ktorých dĺžka dosahuje 800mm a zaisťujú lepšiu stabilitu v náročnom teréne. Downhillové bicykle sú väčšinou nižšie a majú voľnejšie hlavové uhly ako freeridové bicykle, takže bicykel je stabilnejší pri vysokých rýchlostiach a v zákrutách. Freeridové bicykle majú strmšiu geometriu a vyššiu dolnú podperu, čo je lepšie pre balansovanie a manévrovateľnosť, avšak freeridové bicykle niekedy používajú jednokorunkové vidlice, ktoré majú kratší zdvih a sú tiež ľahšie ako dvojkorunkové, ktoré sú často používané downhillovými pretekármi. Dvojkorunové vidlice majú zdvih zvyčajne okolo 200 mm, pričom jednokorunkové majú zdvih okolo 180 mm.


== Iné projekty ==
== Iné projekty ==

Verzia z 06:00, 20. jún 2020

Jazdec Kevin Aiello na downhillovej súťaži Majstrovstiev sveta v horskej cyklistike blízko Canberry v Austrálii

Downhill alebo zjazd je časová disciplína v horskej cyklistike zaraďovaná medzi extrémne športy. Downhill sa koná na tratiach so stálym klesaním. Ako názov napovedá, downhill sa koná na strmých svahoch, ktoré ponúkajú vysoké rýchlosti a takisto množstvo skokov a prekážok. Trať je stanovená po každej strane páskami a väčšina z nich sa dá prejsť za dve až päť minút. V súčasnej dobe sa tieto závody neodohrávajú len v lesoch a prírodnom teréne, ale usporadúvajú sa aj mestské podujatia, ktoré sa vyznačujú zjazdmi zo schodísk, či skokmi ponad umelo vytvorené rampy. Najznámejší zakýto závod sa každoročne usporadúva v Chile pod názvom Valparaíso Cerro Abajo. Mestský downhill sa niekoľko krát organizoval aj u nás pod názvom Bratislava city downhill.

Downhillové bicykle a výbava

Bližšie informácie v hlavnom článku: Downhillový bicykel

Moderné downhillové bicykle majú hmotnosť obvykle od 14 do 19 kg a zvyčajne sú plneodpružené a geometrie rámov sú viac sklonené ako rámy ostatných horských bicyklov, zmena sa týka hlavne hlavového uhla, ktorý je pod 65°. Od roku 2006 je norma pre zdvih pruženia 200-203 mm, avšak v súčasnej dobe sa začali používať na downhill aj freeridové bicykle môžu mať zdvih 180mm. Kotúče hydraulických kotúčových bŕzd sú najčastejšie s priemerom 203 až 205 mm avšak aktuálne sa začína produkcia takzvaných "oversize" 220mm kotúčov, takisto existuje prototyp Galfer's 246mm. Pri bicykloch tohto typu sa používajú širšie riadidlá ktorých dĺžka dosahuje 800mm a zaisťujú lepšiu stabilitu v náročnom teréne. Downhillové bicykle sú väčšinou nižšie a majú voľnejšie hlavové uhly ako freeridové bicykle, takže bicykel je stabilnejší pri vysokých rýchlostiach a v zákrutách. Freeridové bicykle majú strmšiu geometriu a vyššiu dolnú podperu, čo je lepšie pre balansovanie a manévrovateľnosť, avšak freeridové bicykle niekedy používajú jednokorunkové vidlice, ktoré majú kratší zdvih a sú tiež ľahšie ako dvojkorunkové, ktoré sú často používané downhillovými pretekármi. Dvojkorunové vidlice majú zdvih zvyčajne okolo 200 mm, pričom jednokorunkové majú zdvih okolo 180 mm.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Downhill

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Downhill mountain biking na anglickej Wikipédii.