Neurológia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 320 bajtov ,  pred 8 mesiacmi
krátka zmena
d (Verzia používateľa 90.176.20.226 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Pe3kZA)
Značka: rollback
(krátka zmena)
'''Neurológia''' ([[gréčtina|gr.]]) je [[náuka]] o [[nervová sústava|nervovej sústave]] a nervových chorobách; odbor [[medicína|medicíny]], ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečením ochorení nervového systému, spojených s poruchami hybnosti a citlivosti a poruchou funkcií zmyslových a vnútorných orgánov; navyše sem patria niektoré choroby svalov a žliaz s vnútornou sekréciou, ak sa prejavujú nervovými príznakmi, a niektoré funkčné poruchy centrálneho nervového systému. Neurológia je odbor pomerne mladý, ale rozsiahly a neustále sa vyvíjajúci. Úzko súvisí s inými odbormi, najmä s vnútorným lekárstvom, psychiatriou a endokrinológiou, čo vyplýva i z toho, že neurológia sa formovala súčasne s nimi a v určitom štádiu vývoja sa osamostatnila.
 
Predmetom neurológie nie sú duševné choroby, ako sa niekedy chybne usudzujeme. Duševné choroby, t. j. choroby prejavujúce sa poruchou správneho vzájomného vzťahu človeka k prostrediu, poruchou poznávnia prostredia, správania sa a pod., ich diagnostika, prevencia a liečba, patria do oblasti psychiatrie.
 
Okrem spomínaných odborov neurológia súvisí s očným, krčným a detským lekárstvom, s traumatológiou a chirurgiou, sexuológiou a pod. Zasahuje prakticky do všetkých lekárskych disciplín.
Anonymný používateľ

Navigačné menu