Fullerén: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 110 bajtov ,  pred 1 rokom
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Značka: sekcia Referencie
Bez shrnutí editace
[[Súbor:Fullerene c540.png|thumb|right|250px| Fullerén C<sub>540</sub>]]
'''Fullerén'''<ref>fullerény. In: [[Encyclopaedia Beliana]]</ref> alebo '''fulerén'''<ref>[https://is.stuba.sk/katalog/syllabus.pl?odkud=;zobrazit_sklad=0;zobrazit_obdobi=0;obdobi=;predmet=325013;typ=41;jazyk=2;vystup=1;lang=sk]</ref> je všeobecný názov pre sférickéguľovitá [[Molekula|molekulymolekula]] vytvorené ztvorená [[uhlík]]ovýchovými [[atóm]]ovami s vysokou symetriou, napr. ''I''<sub>h</sub>-symetria pre C<sub>60</sub>),. ktoréJe predstavujúto tretiutretia prvkovúprvková modifikáciumodifikácia uhlíka, (vedľapopri [[diamant]]ue a [[grafit]]u)e.
 
Objav zaznamenalipochádza výskumníciod vvýskumníkov z Rice University vz roku [[1985|1998]]. FungujeTento vlastne na novom druhu sférickej uhlíkovej štruktúry. Tentonový materiál má tvar presnej gule. Má veľmi zaujímavé fyzikálne vlastnosti, ktoré ho stavajú zatiaľ na prvé miesto v oblasti nanotechnologicky (pozri [[nanotechnológia]]) využiteľných materiálov.
 
Fullerény sú teda molekuly z atómov uhlíka guľovitého tvaru, ktoré pripomínajú futbalovú loptu. Sú mimoriadne odolné voči fyzikálnym vplyvom. Vyrábajú sa z nich nanorúrky, ktoré slúžia napr. na výrobu elektrotechnických súčiastok (tranzistorov) a veľmi ľahkých a pevných materiálov (časti lietadiel, tkaniny).
 
==Zdroje==

Navigačné menu