Súdne lekárstvo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
Značky: vrátenie odstránenie sekcie
Značky: úprava z mobilu úprava z mobilného webu
'''Súdne lekárstvo''' alebo '''forenzná medicína''' je samostatný odbor v systéme [[medicína|medicínskych vied]]. Je jedným z najstarších špeciálnych medicínskych odborov a historicky sa vyvinul z lekárskej [[kriminalistika|kriminalistiky]]. Rozoberá, vysvetľuje a zodpovedá otázky lekárskej a biologickej povahy, teda aplikuje medicínske poznatky pre potreby [[právo|práva]] a zdravotníctva. Pomáha tak riešiť najmä skutkové a dôkazové otázky. Objektívny súdnolekársky nález je často podkladom pre vysvetlenie pôvodu a príčiny tohto nálezu.
Súdne lekárstvo je praktickým medicínskym odborom dávaným na roveňuroveň klinických disciplín. Vo svojej práci používa a využíva metódy a poznatky rôznych odvetví lekárskej vedy, akými sú napr. [[patológia]], [[biochémia]], [[hematológia]], [[traumatológia]], [[resuscitácia]], [[genetika]], [[mikrobiológia]], [[farmakológia]] atď., má však aj vlastné špecifické metódy, napr. dopravnú medicínu a výskum [[alkohol]]u, využíva aj iné prírodné vedy ([[analytická chémia]], [[entomológia]]).
Súdne lekárstvo má značný interdisciplinárny dosah a okrem iného je úzko späté s právnou sústavou a najmä s medicínskym právom. Má významné preventívne zameranie proti mnohým negatívnym spoločenským javom (kriminálne násilie, dopravná a pracovná nehodovosť, samovražednosť, [[alkoholizmus]], [[drogová závislosť]] a pod.).
Anonymný používateľ

Navigačné menu