Slobodomurárstvo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 8 bajtov ,  pred 10 mesiacmi
→‎História: pravopis, politológia
d (filantropickej)
(→‎História: pravopis, politológia)
 
'''Slobodomurári''' sú nadnárodné neverejné [[združenie]], ktoré vznikalo ako [[šľachta|aristokraticko]]-[[Mešťan (spoločenská vrstva)|meštianske]], neskôr ako elitné [[buržoázia|buržoázne]] výrazne kozmopolitné kluby sociálno-etického a humanitárneho charakteru, venujúce sa [[filozofia|filozofickej]] činnosti, v minulosti aj [[alchýmia|alchýmii]]. Tajuplnosť slobodomurárov v minulosti viedla k obvineniam zo vzájomného poskytovania obchodných a iných výhod, či vplyvu na políciu<ref>Báliková, J. a kol. ''Ilustrovaná encyklopédia ľudskej vzdelanosti.'' Reader's Digest Výber, Bratislava, 2009, s. 117</ref>.
 
== HistóriaDejiny ==
=== MytologickáMytologické ===
Slobodomurárska mytológia odvodzuje vznik hnutia od staviteľov pyramíd v starovekom Egypte.
 
Iná legenda hovorí o vzniku slobodného murárstva pri stavbe [[Šalamúnov chrám|Šalamúnovho chrámu]]. Podľa tejto tradície poslal Hiram, kráľ Týru, staviteľa Hirama Abiho ku kráľovi [[Šalamún]]ovi na vedenie stavby jeruzalemského chrámu. Hiram rozdelil robotníkov dona trochtri stupňovstupne – učňovský, tovarišský a majstrovský. Stupne mali svoje tajomstvá, dorozumievacie znaky, slová a dotyky. Mzdu vyplácali učňom a tovarišom pred stĺpmi a majstrom v strednej izbe, pričom sa museli preukázať daným znakom, slovom a dotykom – tzv. tehlovanie.
Traja lakomí tovariši napadli Hirama, jeden pravítkom, druhý zdvíhadlom a tretí kladivom. Hiramovu mŕtvolu zakopali na lúke, kde ju po hľadaní našli deviati robotníci.
 
Ďalšie legendy hovoria o slobodomurárstve u Chaledejcov a Feničanov, ktorí sa preplavili do Británie a odovzdali svoje poznatky druidom. Niektorí započítali k slobodomurárom aj účastníkov križiackych výprav.
 
=== ReálnaReálne ===
Prehistória slobodného murárstva pravdepodobne stojí na stavebných a kamenárskych cechoch. Pripomínali ich hlavne svojim uzavretým charakterom a obradným prijímaním členov. PretožeKeďže kamenári sa v stredoveku nemuseli podriaďovať mestskému cechovému systému a mohli sa slobodne pohybovať, vytvorili špecifickú organizáciu význačnú súdržnosťou, symbolikou a zvykmi.
 
Za oficiálny vznik slobodného murárstva sa považuje [[24. jún]] [[1717]], keď sa v Londýne spojili štyri lóže stretávajúce sa v miestnych hostincoch do Londýnskej veľkolóže (''The Grand Lodge of London and Westminster'') pod vedením veľmajstra Anthonyho Sayera, ktoránázov ktorej sa neskôr premenovalazmenil na Veľkú lóžu Anglicka.
 
V roku [[1723]] boli vydané Staré povinnosti slobodných murárov (''The Constitutions of the Free-masons'') od Jamesa Andersona, ktorá zakotvila politickú toleranciu, náboženský pluralizmus v deistickej forme, nutnosť riadenia sa morálnymi zásadami a rovnosť členov.
Slobodomurárstvo je obľúbený námet rôznych konšpiračných teórií a [[antisemitizmus|antisemiti]] ho často označovali ako „židomurárske“.
 
Slobodomurári boli zakázaní vov fašistickomnacistickom Nemecku aj v [[komunizmus|komunistických]] štátoch - s výnimkou Kuby. Dnes sú legálni takmer všade, vrátane katolíckych krajín.
 
== Referencie ==
Anonymný používateľ

Navigačné menu