Letný čas: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 249 bajtov ,  pred 4 mesiacmi
chýba zhrnutie úprav
(Upravené neencyklopedické formulácie.)
{{legenda|#c00000|Oblasti, ktoré nikdy nepoužívali letný čas}}]]
 
'''Letný čas''' je označenie systémovej úpravy merania [[čas]]u, pri ktorej sa v letných mesiacoch roku nepoužíva čas daný príslušným časovým pásmom, ale používa sa čas, ktorý je o určitú dobu (obvykle o 1 hodinu) posunutý dopredu (hodiny sa pri prechode naň posunú dopredu - napríklad z 2:00 na 3:00). Cieľom zavedenia letného času bola predovšetkým úspora elektrickej energie, ktorá by bola inak potrebná pre večerné osvetlenie. Dôvodom je, že väčšina ľudí je aktívnejších večer (po západe slnka) ako ráno (pred východom slnka). Prechodom na letný čas, sú ľudia nútení začínať svoje pravidelné aktivity o hodinu skôr, a teda aj vstávať skôr, čo je zdrojom šetrenia denného svetla večer a zníženia spotreby elektriny za predpokladu, že pôjdu tiež o hodinu skorej spať<!-- oproti tomu keby nebol uskutočnený prechod na letný čas -->. Po skončení letného času sa hodiny posunú dozadu, čo zodpovedá slnečnému času, v našom pásme [[Stredoeurópsky čas|stredoeurópskemu času]], ktorý sa bežne nazýva aj '''zimný čas'''. Na rozlíšenie od tohto (zimného) času sa preto v niektorých krajinách označuje letný čas ako "šetriaci denné svetlo" ({{V jazyku|eng|daylight saving time}}) ale na Slovensku oficiálne len ako '''[[Stredoeurópsky letný čas|stredoeurópsky letný čas (SELČ)]]'''. [[Európsky parlament]] schválil návrh na ukončenie striedania zimného a letného času v Európskej únii počnúc rokom 2021. Ktorý čas (či zimný alebo letný) sa potom stane oficiálnym na Slovensku doteraz ešte nebolo rozhodnuté.
 
== História ==
===== V prípade ponechania zimného času =====
 
* V lete vyjde slnko v Bratislave už o 3:51, v Košiciach o 3:31. Zapadne o 19.:55 v Bratislave a o 19.:41 hodine v Košiciach.
* V zime vyjde slnko o 7.:38 v Bratislave a 7.:24 hodine v Košiciach. Zapadne o 15.:59 v Bratislave a o 15.:40 hodine v Košiciach.
 
== Striedanie v iných krajinách ==
6 273

úprav

Navigačné menu