Šípkov: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 254 bajtov ,  pred 1 rokom
d
uvedenie zdroja šípkovského inferna
d (wikilinky)
d (uvedenie zdroja šípkovského inferna)
 
Názov obce je písomne doložený z roku [[1295]] vo forme ''Sonko'' a z roku [[1389]] menom ''Zybokov''. Pravdepodobne vznikol z označenie šípkového porastu, ktorý sa tu hojne vyskytoval. Obec patrila pod [[Uhrovec (hrad)|Uhrovské panstvo]]. Obyvatelia boli roľníci, zberači lesných plodov, námezdní robotníci.
 
V roku [[1905]] celá obec vyhorela. Počas [[Slovenské národné povstanie|SNP]] protipartizánska jednotka Josef, ktorej velili českí Namci Walter Pawlofski a Werner Tutter, prišla do obce v preoblečení za partizánov. Po ich kontakte s obyvateľstvom 6 občanov odvliekla a popravila. O niekoľko dní prišla opäť, ďalších zatkli a po výsluchu v starej krčme ich popravili. Zahynulo spolu 22 občanov. Pozri aj [https://www.pametnaroda.cz/sk/pajtinka-prosper-1926 príbeh preživšieho rodáka Prospera Pajtinku] v databáze Pamět národa. Tu je dokument o šípkovskom inferne [https://www.pametnaroda.cz/sites/default/files/2019-11/S%CC%8Ci%CC%81pkovske%CC%81%20inferno.PDF v časopisa Rodina a škola] (bližšie špecifikácia, žiaľ, neuvedené, certifikované stránkou Paměť národa)
 
Počet obyvateľov obce má v posledných desaťročiach klesajúci charakter. K 31. 12. 2015 má v obci trvalý pobyt 138 obyvateľov. Staršie domy odkupujú obyvatelia z väčších miest a prerábajú si ich na rekreačné účely.
26

úprav

Navigačné menu