Trojrozmerná tlačiareň: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 2 852 bajtov ,  pred 10 mesiacmi
porušenie autorských práv
(spam)
Značky: vrátenie odstránenie referencie
(porušenie autorských práv)
 
 
== Dejiny ==
Začiatky 3D tlače siahajú do druhej polovice 20. storočia, keď si [[Charles Hull]] nechal v roku 1984 patentovať technológiu [[stereolitografia|stereolitografie]]. V 90. rokoch Charles Hull so svojou firmou vytvoril prvé zariadenie schopné tlačiť v 3D formáte, [[SLA-1]] (ktoré sa vtedy ešte nenazývalo 3D tlačiareň). 3D Systems si dlho udržala vedúcu pozíciu na trhu a do roku 1996 predala cez 600 rôznych prístrojov SLA. V roku 1993 [[Massachusetts Institute of Technology]] patentoval technológiu, ktorá pracovala s práškovým materiálom a tekutým spojovačom. Licenciu na túto technológiu kúpila firma Z Corporation, a na jej báze začala vývoj 3D tlačiarní ako takých. Pojem 3D tlačiareň teda pochádza z 90. rokov.
 
V roku 1993 [[Massachusetts Institute of Technology]] patentoval technológiu, ktorá pracovala s práškovým materiálom a tekutým spojovačom. Licenciu na túto technológiu kúpila firma Z Corporation, a na jej báze začala vývoj 3D tlačiarní ako takých. Pojem 3D tlačiareň teda pochádza z 90. rokov.
 
== Princíp činnosti ==
=== Príklady využitia ===
 
;==== Medicína ====
 
Začiatkom roku 2014 britský chirurg Craig Gerrand oznámil úspešný zákrok, pri ktorom nahradil rakovinou poškodenú panvu pacienta titánovým „výtlačkom“ a voperoval ju pacientovi. Náhradu vytvoril z titánového prášku premeneného na pevnú hmotu pomocou laseru. Titánovú časť panvy potom pokryl minerálom, do ktorého môže pôvodná kosť pacienta vrásť a spojiť sa s umelou náhradou.<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
| titul = Chirurg vytiskl na tiskárně titanovou pánev a voperoval ji pacientovi
}}</ref>
 
Ďalším podobným použitím 3D tlače v medicíne je náhrada [[lebka|lebečnej]] fraktúry a deformácie u Stephena Powera z [[walesWales]]kého [[Cardiff]]u, ktorý utrpel devastačné zranenia tváre v dôsledku motocyklovej havárie v septembri 2012. Mal zlomené obe lícne kosti, čeľusť a nos. Zranenia boli rozsiahle a mali za následok aj posunutie oka, pričom štandardné postupy rekonštrukcie a operácií nemohli byť prevedené, pretože hrozilo poškodenie [[oko|oka]] alebo očného nervu. Prípadu sa ujali vedci z Centra aplikovaných technológií rekonštrukčnej chirurgie pod vedením Adriana Sugara. Belgickí špecialisti za použitia 3D modelingu dotvorili chýbajúce a poškodené kostné časti s presnosťou na desatiny milimetra a vyhotovili výtlačok z titánového prášku.<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
| priezvisko =
| meno =
| jazyk = anglicky
}}</ref>
 
;Umenie
 
V roku 2005 sa v akademických kruhoch začalo hovoriť o možnom použití 3D tlače v umení. O dva roky neskôr médiá pokračujú článkom v denníku Wall Street Journal a Time Magazine, kde ukazujú 3D vytlačené počiny medzi stem najlepších designov roka. Počas London Design Festival v roku 2011 bola 3D tlače v umení venovaná dokonca celá inštalácia vo V & A (Victoria and Albert Museum). Inštalácia bola pomenovaná Industrial Revolution 2.0 : How the Material World will Newly Materialize.
 
Časť z nedávneho vývoja 3D tlače bola odhalená počas 3DPrintshow v Londýne, ktorá sa konala v novembri 2013 a 2014. Umelecká expozícia obsahovala vytlačená diela z plastu i kovu. Niekoľko umelcov, ako je Joshua Harker, Davide Prete Sophie Kahn, Helena Lukášová, Foteini Setaki ukázali, ako 3D tlač môže zmeniť estetické a umelecké postupy.
 
;Stavebníctvo
 
Začína sa experimentovať aj s 3D tlačou pre stavanie domov a budov. Venuje sa tomu napríklad americká firma Apis Core alebo startup Icon, ktorý sa snaží o tlač nízkonákladových domčekov v chudobných oblastiach Latinskej Ameriky. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré sa 3D tlačou budov zaoberajú, patrí tiež čínska firma WinSun, ktorá má v Šanghaji obrie 3D tlačiareň s výškou 20 metrov, šírkou 10 m a dĺžkou dokonca 40 metrov.
 
;Spotrebný tovar
 
Aktuálnym trendom v tomto odbore je tlač nielen surovín, ale už aj celého pokrmu. Tento projekt rozvíja aj NASA. Astronauti by sa mali dostať k chutnému, výživné a ľahko pripraviteľnému jedlu. Predpokladá sa využitie niekoľkých náplňou, ktoré sa na seba postupne navrství až do konečnej podoby.
 
Na konferencii CES (Veľtrh spotrebnej elektroniky) 2014 Avi Reichental predstavil typy tlačiarní, ktoré laickej verejnosti vytlačia cukrovinky kdekoľvek. Tieto tlačiarne používajú na tlač čokoládu či cukor naplnený vanilkovú, mentolovou alebo melónovou príchuťou. Zaujímavosťou je, že vďaka nanášanie vrstvy za vrstvou je možné dosiahnuť tvarov, ktoré by sa v klasickej gastronómii neobjavili.
 
;Veľkostné extrémy
 
Výskum na Technische Universität Wien odhalil, že je možné vytlačiť aj objekty v nanometrových veľkostiach. Vedci použili tekutú živicu a laserový lúč v spojení s pohyblivými zrkadlami.
 
Druhým extrémom sú stavby vytvorené 3D tlačou. Takto „vytlačené“ domy majú nesporné výhody oproti domom klasickým. Napríklad v čase stavby, kedy 3D tlačiarni stačí rekordných 20 hodín na uskutočnenie projektu. Ďalej tiež ušetrenie prevádzkových nákladov, vzhľadom k počtu ľudí vykonávajúcich stavbu. Čínska firma WinSun v jednom dni vytlačila 10 jednoposchodových domčekov. Použili pri tom tlačiareň s rozmermi 10 metrov na výšku a 6,6 metra na šírku.
 
== Budúcnosť ==
| dátum vydania = 22. Máj 2013
| jazyk = anglicky
}} </ref> Vedci a inžinieri okrem zdokonaľovania súčasných technológií plánujú tlačiť ľudské tkanivo a orgány<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
| titul = 3D tlač biotkanív a orgánov
| url = http://www.itnews.sk/spravy/technologie/2013-01-22/c153700-3d-tlac-biotkaniv-a-organov
| dátum vydania = 22. Január 2013
| jazyk = slovensky
}} </ref> alebo v [[National Aeronautics and Space Administration|NASA]] plánujú „tlačiť“ jedlo vo vesmíre.<ref>{{Citácia elektronického dokumentu
| titul = 3D Printing: Food in Space
| url = http://www.nasa.gov/directorates/spacetech/home/feature_3d_food.html
| dátum vydania = 23. Máj 2013
| jazyk = anglicky
}} </ref>
 
== Referencie ==

Navigačné menu