Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bez zdroja
Značky: Vizuálny editor úprava z mobilu úprava z mobilného webu vrátené
(bez zdroja)
Značka: manuálne vrátenie
*Stredobodom evanjelických služieb Božích je ''Kázeň''.
*''Záverečná liturgia'' sa skladá z ďakovnej ''antifóny'', ''kolekty'' a ''Áronovského požehnania''. Po nej nasleduje posledný verš štvrtej piesne, po ktorom kňaz vyzve ľudí k podaniu rúk a pokojnom sa rozídení, ktoré je doprevádzané ''záverečnou organovou hrou (Postludium)''.
 
== Apoštolská postupnosť ==
ECAV na Slovensku si zachovala platnú apoštolskú postupnosť. Je tomu tak preto lebo prvých slovenských evanjelických biskupov [[Jur Janoška|Janošku]] a [[Dušan Fajnor|Fajnora]] vysvätil biskup [[Švédska cirkev|Švédskej cirkvi]] a tá si platné svätenie zachovala. Zachovala si ju preto lebo vo [[Švédsko|Švédsku]] bola reformácia prijatá panovníkom a katolícky biskupi iba prijali reformáciu, zostali vo svojich úradoch avšak spôsob svätenia nezmenili.
 
V ECAV na Slovensku nových kňazov vždy svätí biskup a to vkladaním rúk. Kňazská vysviacka sa nazýva ordinácia. Nového biskupa vždy svätí predchádzajúci biskup, taktiež vkladaním rúk. Biskupská vysviacka sa nazýva inštalácia.
 
== Organizačná štruktúra ==
 
== Zbor biskupov ==
Zbor biskupov je zodpovedným orgánom Evanjelickej cirkvi v duchovných veciach , ktorý tvoria generálny biskup a biskupdištriktuálni západného a biskup východného dištriktubiskupi.
 
== Významné [[Synoda|synody]] ==
 
== Referencie ==
<references />http://e-anjelik.sk/archiv/2952
 
== Pozri aj ==

Navigačné menu