Preskočiť na obsah

Karel Čapek: Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 33 bajtov ,  pred 1 rokom
(→‎Politické diela: Čítanie o TGM)
Značka: sekcia Referencie
 
=== Próza ===
** ''[[Žiarivé hlbiny]]'', [[Zářivé hlubiny]] (1916) – zbierka [[Poviedka|poviedok]] vydaných v časopisoch napísaných spolu s bratom Josefom
** Božie muky, [[Boží muka (Čapek)|Boží muka]] (1917) – filozofické poviedky, ktoré sa zamýšľajú (filozofujú) nad záhadami ľudskej duše a osudovými náhodami v živote človeka. Prvá kniha, ktorú Karel Čapek napísal sám.
** ''[[Krakonošova záhrada]]'' (1918) – ide o knižné vydanie jeho próz vytlačených v časopisoch, napísaných spolu s bratom Jozefom. Väčšina prác pochádza z rokov 1908{{--}}1911.
** ''[[Kritika slov]]'' (1920) – v tomto diele pomocou [[Novinový stĺpček|stĺpčekov]] podrobil rozboru [[frázaFráza|frázu]] a jej zneužitie.
** ''[[Trápne poviedky]]'', [[Trapné povídky]] (1921) – skepticky uvažuje o zmysle ľudskej [[Existencia|existencie]] a jeho duševna.
** ''[[Továreň na bsolútno]]'', [[Továrna na absolutno]] (1922) – fejtónový [[vedeckofantastický román]]. Ľudstvo získa od českého vynálezcu ing. Marka vynález [[motorMotor|motora]]a, ktorému môže ako palivo slúžiť akákoľvek látka a ktorú spáli bezo zvyšku. Spolu s týmto zdrojom energie ľudstvo postupne získa blahobyt. Pri spaľovaní sa však uvoľňuje [[žiarenie]] – absolútno, ktoré robí z ľudí náboženských fanatikov. Postupne týchto ľudí pribúda a tým sa začína chaos. Nakoniec vypukne vojna, ktorá sa končí úplným vyčerpaním, až potom si ľudia uvedomia vinníka a všetky motory zničia.
** ''[[Krakatit]]'' (1922) – [[vedeckofantastický román]]. Ing. Prokop objaví novú, veľmi silnú trhavinu, schopnú zničiť celý svet. Jeho priateľ Tomeš získa kvôli peniazom tajomstvo krakatitu a utečie. Prokop sa ho vydá hľadať, aby zabránil zneužitiu. Na konci sa stretáva s rozprávkovým starčekom a diskutujú spolu o zmysle života. Záver je postavený na myšlienke, že človek nemá robiť veľké skutky, ale len také, ktoré mu majú slúžiť. Dvakrát sfilmované pod názvom ''Krakatit'' (''1948'') a ''Temné slnko'' ([[1980]]).
** ''[[O najbližších veciach]]'', [[O nejbližších věcech]] (1925) – knižné vydanie jeho stĺpčekov, drobné úvahy
** ''[[Škandálna aféra Josefa Holouška]]'', [[Skandální aféra Josefa Holouška]] (1927) – [[Satira|satirické]] poviedky o novinách, novinároch, v ktorých autor kritizuje pomery v tlači v období medzi dvoma svetovými vojnami.
** ''[[Poviedky z jedného i druhého vrecka]]'', Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy (1929) – poviedky s [[Detektívna literatúra|detektívnou]] tematikou. Príbehy sú podané humornou formou. Hrdina väčšinou nie je veľký zločinec, ale malý zlodejíček, tiež kriminalista je obyčajný človek. V týchto dielach ide predovšetkým o vystihnutie rôznych typov osôb.
** ''[[Záhradníkov rok]]'', [[Zahradníkův rok (Čapek)|Zahradníkův rok]] (1929) – ide o fejtóny o záhradkárstve, zároveň pomocou reakcií na deje súvisiace so záhradkárstvom (napr. počasie) vystihuje českú povahu.
** ''[[Marsyas alebo na okraj literatúry]]'', [[Marsyas čili na okraj literatury]] (1931) – v niekoľkých [[esejEsej|esejach]]ach sa zaoberá tzv. [[Braková literatúra|brakovou literatúrou]] – dochádza k záveru, že jej existencia je nutná. Ide o pomerne kvalitný rozbor tohto žánru.
** ''[[Kniha apokryfov]]'', Kniha apokryfů (1932) – [[Poviedka|poviedky]], v ktorých štylizuje historické a predovšetkým biblické témy
** ''[[O veciach obecných čiže Zoon politikon]]'' (1932) – [[fejtónFejtón|fejtóny]]y a state
 
=== Noetická trilógia ===
Anonymný používateľ