Futbal: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 343 bajtov ,  pred 7 mesiacmi
Revízia 7213966 používateľa 195.168.207.243 (diskusia) bola vrátená Revert vandalizmu alebo experimentu
(Revízia 7213966 používateľa 195.168.207.243 (diskusia) bola vrátená Revert vandalizmu alebo experimentu)
=== Hracia plocha ===
[[Súbor:Football pitch metric.svg|náhľad|Štandardné rozmery hracej plochy]]
Futbal sa hrá na hracej ploche v tvare obdĺžnika. Dĺžka musí byť v rozmedzí 90-120 m, šírka 45-90 m (pre medzinárodné stretnutie 100-110 x 64-75 m). Hracia plocha je zvyčajne vyznačená bielymi čiarami, ktorých maximálna šírka je 12  cm. Hraničné čiary vymedzujú dlhšie okraje hracej plochy, kratšie sa nazývajú bránkové čiary. Hracia plocha je rozdelená na dve polovice stredovou čiarou. V jej strede je stredová značka, okolo ktorej je vyznačený stredový kruh. Ďalej sú na každej polovici hracej plochy pri príslušnej [[bránka|bránke]] vyznačené pokutové územia a menšie bránkové územie. Vo vnútri každého pokutového územia je vyznačená pokutová značka. Ďalej je v pokutovom území vyznačená časť kruhového oblúka so stredom v pokutovej značke a polomerom 9,15  m (10 [[yard]]ov).
 
V každom rohu hracej plochy je na ohybnej tyči vysokej najmenej 1,5  m umiestnená zástavka. Na každom konci stredovej čiary môže byť umiestená rovnaká zástavka, vo vzdialenosti najmenej 1  m mimo postrannej čiary. Okolo každej rohovej zástavky na hracej ploche je vyznačený štvrťkruh. Na bránkových čiarach sa zvyčajne tiež krátkymi značkami vyznačí vzdialenosť 9,15  m od rohovej zástavky.
 
Uprostred obidvoch bránkových čiar sú bránky, tvorené dvoma zvislými bránkovými tyčami, ktoré sú spojené horizontálnym brvnom. Obe bránkové žrde a brvno musia mať rovnakú šírku a hĺbku, ktorá nepresahuje 12  cm a je rovnakej šírky ako bránková čiara. Vnútorné rozmery bránky sú 7,32 x 2,44  m. Na bránke je sieť, upevnená k tyčiam a k zemi tak, aby lopta nemohla prejsť skrz ňu. Sieť je vypnutá dozadu tak, aby [[brankár]]a neobmedzovala v pohybe. Gól platí iba vtedy, keď je lopta celým objemom za čiarou.
 
[[Súbor:Adidas MLS Tango 12 soccer ball.jpg|náhľad|Profesionálna futbalová lopta]]
=== Futbalová lopta ===
V mužských súťažiach sa hrá s guľatou loptou s obvodom medzi 68–70  cm a váhou 410–450  g.
 
=== Počet hráčov ===
 
==== Druhy rozhodcov ====
* hlavný rozhodca
* Jožko Vajda
* asistent rozhodcu - v medzištátnych zápasoch a zápasoch národných a vyšších líg do hry zasahujú dvaja rozhodcovia takéhoto druhu
* asistent Jožka Vajdu
* náhradný rozhodca (štvrtý rozhodca)
* Peter Nagy
* pomocný asistent rozhodcu (bránkový, šestnástkový) - v medzištátnych zápasoch a zápasoch národných líg do hry zasahujú dvaja rozhodcovia takéhoto druhu
* Palo Habera
 
=== Asistent rozhodcu ===
2 058

úprav

Navigačné menu