Šarovce: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 1 213 bajtov ,  pred 3 mesiacmi
bohužel i zbytek editace z r. 2014 je okopírován z oficiálních stránek / vkládám copyvio, bylo by hezké získat OTRS
(→‎Dejiny: okopírované z https://www.sarovce.sk/obec-1/historia-obce/, staré copyvio)
(bohužel i zbytek editace z r. 2014 je okopírován z oficiálních stránek / vkládám copyvio, bylo by hezké získat OTRS)
'''Šarovce''' je [[obec (slovenská správna jednotka)|obec]] na [[Slovensko|Slovensku]] v okrese [[okres Levice|Levice]].
 
{{copyvio|zdroj=https://www.sarovce.sk}}
== Polohopis ==
Na pravej strane Hrona, v juhovýchodnej časti okresu sa rozprestiera na ploche 2 500 ha obec Šarovce, ktorej patria tri katastrálne územia: Veľké Šarovce, Malé Šarovce a Veselá. Počet obyvateľov v obci je 1635, sú to občania slovenskej, maďarskej a rómskej národnosti. Obec Šarovce má výhodnú geografickú polohu, nachádza sa v blízkosti termálnych kúpalísk: 10 km od Santovky, 15 km od Margity a Ilony, 25 km od Podhájskej a 30 km od Štúrova.
 
== Symboly obce ==
 
=== Erb obce Šarovce ===
V červenom štíte nad zlatou sem hladiacou ovčou hlavou obrátený zlatý pluh s kolieskami a striebornými radlicami, prevýšený zlatým, dvoma povrieslami previazaným snopom. Znamenie je vložené do dolu zaobleného tzv. neskorogotického heraldického štítu.
 
=== Pečať obce Šarovce ===
Pečať obce Šarovce tvorí erb obce Šarovce s hrubopisom: „ OBEC ŠAROVCE ”
 
=== Vlajka obce Šarovce ===
Vlajka obce Šarovce pozostáva zo siedmich pozdĺžnych pruhov vo farbách bielej (1/9), červenej (1/9), žltej (2/9), červenej (1/9), žltej (2/9), červenej (1/9) a bielej (1/9). Vlajka má pomer strán 2:3  a je ukončená tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.
 
== Kultúra a zaujímavosti ==

Navigačné menu