Sicílska mafia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 2 055 bajtov ,  pred 6 mesiacmi
presun z čl. Cosa Nostra
(presun z čl. Cosa Nostra)
'''Sícílska mafia''' (iné názvy: '''mafia''', '''Mafia'''; staršie po slovensky [aj staršie po taliansky]: ''maffia'', ''Maffia'') je komplex malých (tajných) zločineckých organizácií na Sicílii (často vnímaný ako jedna voľná organizácia). Tieto organizácie vznikli v 19. storočí v období [[napoleonské vojny|napoleonských vojen]] na [[Sicília|Sicílii]] pôvodne s cieľom oslobodiť a zjednotiť [[Taliansko]], ale postupne sa zmenili na zločinecké organizácie. Sú hierarchicky štruktúrované, dodržujú isté tradičné pravidlá (najmä zákon [[omertà]]). Neskôr sa s emigráciou rozšírili aj do USA (pozri [[americká mafia]]) a v menšej miere aj do Francúzska a pod. Ich hlavná časť na Sicílii a v USA sa volá [['''Cosa nostra]]'''.<ref>Pozri zdroje uvedené k tejto definícii v článku [[mafia]].</ref>
 
Názvom mafia (Mafia) sa pôvodne označovala špecificky táto organizácia resp. komplex organizácií. Dnes sa týmto názvom často označujú aj niektoré podobné alebo všetky organizované zločinecké a teroristické skupiny - pozri článok [[mafia]].
 
== Pôvod názvu mafia ==
Niektoré pramene uvádzajú, že slovo ''mafia'' pochádza z ''mahias'', v preklade arogancia, opovážlivosť, chvastavosť. ''Mahias'' však môže znamenať aj odvaha alebo smelosť.
 
* Giovane D'Onore – mimoriadny člen, obvykle niekto nie talianskeho pôvodu
* Principiante – začiatočník, zelenáč, zaúča sa
 
==Cosa nostra ==
Hlavná časť sicílskej mafie sa volá "Cosa nostra" (doslova "naša vec"). Prvé správy o jej existencii siahajú do druhej polovice [[19. storočie|19. storočia]].
 
=== Organizácia ===
Základnou jednotkou Cosa Nostry sú tzv. rodiny. Tento pojem tu neoznačuje pokrvné rodiny, ale základnú bunku [[organizácia|organizácie]] (ktorej členovia nemusia byť v príbuzenskom vzťahu), ktorá má kontrolu nad určitým teritóriom. Jednotlivé „rodiny“ a jej členov spája vzájomná solidarita, pocit výnimočnosti, pravidlá a do veľkej miery aj koordinácia.
 
=== Kultúra Cosa nostry ===
Kultúra, spôsob myslenia a konania organizácie a jej členov vychádza čiastočne zo sicílskej mentality, ktorú vykladá svojím vlastným spôsobom, čiastočne je výsledkom vlastnej histórie a pôsobenia [[mafia|mafie]].
Prijímacie rituály nového člena organizácie sú inšpirované [[slobodomurárstvo]]m a siahajú hlboko do minulosti. Budúci člen odprisahá vernosť, je pichnutý do prsta a jeho krvou je pokropený svätý obrázok. Ten je následne spálený ako symbol likvidácie prípadného zradcu.
 
V roku [[2007]] polícia pri zatýkaniach objavila kódex sicílskej mafie:
# Osobne sa nepredstavíš ďalšiemu členovi klanu. Musí to za teba urobiť tretí člen.
# Nebudeš pozerať po manželkách svojich priateľov.
# Nikdy nebudeš videný v prítomnosti policajtov.
# Nebudeš chodiť do barov a klubov.
# Služba Cosa Nostre je nadovšetko - budeš jej k dispozícii i keby tvoja žena rodila.
# Schôdzky sa musia rešpektovať.
# K ženám sa budeš správať s úctou.
# Pokiaľ budeš požiadaný o informáciu, odpovieš pravdivo.
# Neprivlastníš si peniaze iného člena klanu, alebo inej rodiny.
# Členmi sa nemôžu stať ľudia, ktorí majú kontakty na polícii, informátori, ľudia, ktorí sa správajú zle a neriadia sa morálnymi zásadami.
 
Sila Cosa nostry spočíva najmä v jej schopnosti páchať násilie a vo veľkom dôraze na utajenosť a mlčanlivosť.
 
== Externé odkazy ==

Navigačné menu