Hoblík: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 62 bajtov ,  pred 8 mesiacmi
rollback
(Ze si kokpt)
Značky: vrátené vizuálny editor úprava z mobilu úprava z mobilného webu vulgarizmy; slang
(rollback)
Značka: vrátenie
 
[[Súbor:Kanna2.gif|thumb|Hobľovanie japonským hoblíkom ''Kanna'']]
[[Súbor:Hobel.jpg|thumb|Pohľad zo strany]]
'''Hoblík''' je [[truhlárstvo|truhlársky]] nástroj na opracovanie dreva. Slúži k zarovnaniu a vyhladeniu povrchu dreva. Táto činnosť sa nazýva [[hobľovanie]].
koot ladenipodnes zomrieš o 133 ho ňom ty kokot u
 
* '''Klasický hoblík''' sa obvykle skladá z dreveného tela v tvare hranola, v ktorom je pod uhlom zapustený nôž. BritvaBrit noža vyčnieva niekoľko desatín milimetra pod spodnú rovinu hoblíka. Kĺzavým pohybom hoblíka po povrchu dreva odkrajuje nôž tenkú vrstvu dreva - hoblinu. Na prednej časti hoblíkov býva rukoväť pre ľahšie uchopenie. Moderné ručné hoblíky sú vyrábané z kovu. Oproti dreveným hoblíkom majú vyššiu presnosť a životnosť. Funkcia je zhodná s hoblíkom dreveným.
dreva. Táto činnosť sa nazýva [[hobľovanie]].
 
* '''Elektrický hoblík''' je ručný nástroj podobný [[hobľovačka|hobľovačke]]. Má viacero britievbritov umiestnených na valcovom rotore. Rotáciou britievbritov hoblík obrába povrch dreva.
* '''Klasický hoblík''' sa obvykle skladá z dreveného tela v tvare hranola, v ktorom je pod uhlom zapustený nôž. Britva noža vyčnieva niekoľko desatín milimetra pod spodnú rovinu hoblíka. Kĺzavým pohybom hoblíka po povrchu dreva odkrajuje nôž tenkú vrstvu dreva - hoblinu. Na prednej časti hoblíkov býva rukoväť pre ľahšie uchopenie. Moderné ručné hoblíky sú vyrábané z kovu. Oproti dreveným hoblíkom majú vyššiu presnosť a životnosť. Funkcia je zhodná s hoblíkom dreveným.
 
* '''Elektrický hoblík''' je ručný nástroj podobný [[hobľovačka|hobľovačke]]. Má viacero britiev umiestnených na valcovom rotore. Rotáciou britiev hoblík obrába povrch dreva.
 
== Iné projekty ==
44 150

úprav

Navigačné menu