Preskočiť na obsah

Metamorfóza (geológia): Rozdiel medzi revíziami

Pridaných 493 bajtov ,  pred 15 rokmi
úprava
d (kat. + povolenie diakritiky v triedení)
(úprava)
[[Obrázok:Gneiss.jpg|thumb|right|250px|[[Rula]] - vysoko metamorfovaná [[hornina]].]]
'''Metamorfóza''' alebo '''metamorfizmus''' alebo '''premena hornín''' je endogénny proces, pri ktorom sa menia [[Fyzika|fyzikálne]] a/alebo [[Chémia|chemické]] vlastnosti [[hornina|horniny]], najmä účinkami [[tlak]]u a [[teplot]]y, chemickej aktivity cirkulujúcich [[roztok]]ov a iných činiteľov v hlbších častiach zemskej kôry, pod zónou, v ktorej nastáva [[zvetrávanie]] a spevňovanie hornín. Horniny vzniknuté týmto procesom sa nazývajú [[Premenená hornina|metamorfované]] (premenené).
 
Horniny sa pri metamorfóze prispôsobujú novým fyzikálno-chemickým podmienkam, odlišným od tých, ktoré jestvovali pri ich vzniku. Stupeň premeny hornín sa líši v závislosti od podmienok, pri miernych zmenách tlaku a teploty sa metamorfované horniny podobajú pôvodným ([[Vyvretá hornina|vyvretým]], [[Usadená hornina|sedimentárnym]], prípadne aj iným premeneným) horninám, pri veľkých rozdieloch teplôt a/alebo tlaku sa ich pôvodné znaky celkom strácajú. V závislosti od stupňa premeny sa mení aj [[Minerál|minerálne]] a chemické zloženie.
Stupeň premeny hornín sa líši, niekedy sa metamorfované horniny podobajú pôvodne vyvretým a sedimentárnym horninám, pri silnejšej premene sa ich pôvodné znaky celkom strácajú. Horniny sa pri metamorfóze prispôsobujú novým fyzikálno-chemickým ppdomienkam, odlišným od tých, ktoré jestvovali pri ich vzniku. Ich celkové chemické zloženie sa nemení, alebo sa viac menej výrazne zmení. V oboch prípadoch sa tvoria nové [[nerast]]y, ktoré nahrádzajú pôvodné.
 
MetamorfózaAk nastáva vpremena obmedzenýchhornín rozmerochiba na malej ploche (napr. pri styku hornín s prehriatymi (roztavenými) vyvretými horninami), (nazýva sa [[kontaktná metamorfóza)]], alebov prípade metamorfózy na veľkých areáloch vo väčšej hĺbke (regionálna metamorfóza). Spätná metamorfóza sa označujenazýva ako diaftoréza. V minulosti sa myslelo, že[[regionálna metamorfóza prebieha len vo veľkých hĺbkach ([[katazóna]]). Epizonálna[[Spätná metamorfóza však môže nastať už v hĺbke 1,5 km ([[epizóna|Spätná]]), aalebo intenzívnaretrográdna metamorfóza, prije ktorejopačný vznikajú amfibolityproces, prebiehateda dominerálne hĺbkyfázy asiprechádzajú 2,5 km.z Pôvodnevysokoteplotných/vysokotlakových sastavov za stredný hĺbkový stupeň metamorfózy pokladala [[mezozóna]]na nízkoteplotné/nízkotlakové.
 
V minulosti sa myslelo, že metamorfóza prebieha len vo veľkých hĺbkach ([[katazóna]]). Epizonálna metamorfóza však môže nastať už v hĺbke 1,5 km ([[epizóna]]) a intenzívna metamorfóza, pri ktorej vznikajú [[amfibolit]]y, prebieha do hĺbky asi 2,5 km.
 
Metamorfózu z hľadiska intenzity teda môžeme rozdeliť na:
#* '''katazonálna''' - najsilnejšia, vznikajú pri nej [[Rula|ruly ]]
#* '''mezozonálna''' - stredná, vznikajú pri nej svory[[svor]]y
#* '''epizonálna''' - najslabšia, vznikajú pri nej fylity[[fylit]]y
 
Z hľadiska priebehu sa metamorfóza rozdeľuje na:
A metamorfózu z hľadisk priebehu možno rozdeliť na:
* kontaktnú
# kontaktná
* regionálnu
# regionálna
* hydrotermálnu
# hydrotermálna
* metasomatózu
# metasomatóza
 
[[Kategória:Geologické procesy]]
44 270

úprav