Metamorfóza (geológia): Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Peko (diskusia | príspevky)
d kat. + povolenie diakritiky v triedení
Peko (diskusia | príspevky)
úprava
Riadok 1: Riadok 1:
[[Obrázok:Gneiss.jpg|thumb|right|250px|[[Rula]] - vysoko metamorfovaná [[hornina]].]]
'''Metamorfóza''' alebo '''metamorfizmus''' alebo '''premena hornín''' je endogénny proces, pri ktorom sa menia fyzikálne a chemické vlastnosti [[hornina|horniny]], najmä účinkami [[tlak]]u a [[teplot]]y, chemickej aktivity cirkulujúcich [[roztok]]ov a iných činiteľov v hlbších častiach zemskej kôry, pod zónou, v ktorej nastáva zvetrávanie a spevňovanie hornín.
'''Metamorfóza''' alebo '''metamorfizmus''' alebo '''premena hornín''' je endogénny proces, pri ktorom sa menia [[Fyzika|fyzikálne]] a/alebo [[Chémia|chemické]] vlastnosti [[hornina|horniny]], najmä účinkami [[tlak]]u a [[teplot]]y, chemickej aktivity cirkulujúcich [[roztok]]ov a iných činiteľov v hlbších častiach zemskej kôry, pod zónou, v ktorej nastáva [[zvetrávanie]] a spevňovanie hornín. Horniny vzniknuté týmto procesom sa nazývajú [[Premenená hornina|metamorfované]] (premenené).


Horniny sa pri metamorfóze prispôsobujú novým fyzikálno-chemickým podmienkam, odlišným od tých, ktoré jestvovali pri ich vzniku. Stupeň premeny hornín sa líši v závislosti od podmienok, pri miernych zmenách tlaku a teploty sa metamorfované horniny podobajú pôvodným ([[Vyvretá hornina|vyvretým]], [[Usadená hornina|sedimentárnym]], prípadne aj iným premeneným) horninám, pri veľkých rozdieloch teplôt a/alebo tlaku sa ich pôvodné znaky celkom strácajú. V závislosti od stupňa premeny sa mení aj [[Minerál|minerálne]] a chemické zloženie.
Stupeň premeny hornín sa líši, niekedy sa metamorfované horniny podobajú pôvodne vyvretým a sedimentárnym horninám, pri silnejšej premene sa ich pôvodné znaky celkom strácajú. Horniny sa pri metamorfóze prispôsobujú novým fyzikálno-chemickým ppdomienkam, odlišným od tých, ktoré jestvovali pri ich vzniku. Ich celkové chemické zloženie sa nemení, alebo sa viac menej výrazne zmení. V oboch prípadoch sa tvoria nové [[nerast]]y, ktoré nahrádzajú pôvodné.


Metamorfóza nastáva v obmedzených rozmeroch na styku s prehriatymi vyvretými horninami (kontaktná metamorfóza) alebo na veľkých areáloch vo väčšej hĺbke (regionálna metamorfóza). Spätná metamorfóza sa označuje ako diaftoréza. V minulosti sa myslelo, že metamorfóza prebieha len vo veľkých hĺbkach ([[katazóna]]). Epizonálna metamorfóza však môže nastať už v hĺbke 1,5 km ([[epizóna]]) a intenzívna metamorfóza, pri ktorej vznikajú amfibolity, prebieha do hĺbky asi 2,5 km. Pôvodne sa za stredný hĺbkový stupeň metamorfózy pokladala [[mezozóna]]
Ak nastáva premena hornín iba na malej ploche (napr. pri styku hornín s prehriatymi (roztavenými) vyvretými horninami), nazýva sa [[kontaktná metamorfóza]], v prípade metamorfózy na veľkých areáloch vo väčšej hĺbke sa nazýva [[regionálna metamorfóza]]. [[Spätná metamorfóza|Spätná]], alebo retrográdna metamorfóza je opačný proces, teda minerálne fázy prechádzajú z vysokoteplotných/vysokotlakových stavov na nízkoteplotné/nízkotlakové.

V minulosti sa myslelo, že metamorfóza prebieha len vo veľkých hĺbkach ([[katazóna]]). Epizonálna metamorfóza však môže nastať už v hĺbke 1,5 km ([[epizóna]]) a intenzívna metamorfóza, pri ktorej vznikajú [[amfibolit]]y, prebieha do hĺbky asi 2,5 km.


Metamorfózu z hľadiska intenzity teda môžeme rozdeliť na:
Metamorfózu z hľadiska intenzity teda môžeme rozdeliť na:
# katazonálna - najsilnejšia, vznikajú pri nej ruly
* '''katazonálna''' - najsilnejšia, vznikajú pri nej [[Rula|ruly]]
# mezozonálna - stredná, vznikajú pri nej svory
* '''mezozonálna''' - stredná, vznikajú pri nej [[svor]]y
# epizonálna - najslabšia, vznikajú pri nej fylity
* '''epizonálna''' - najslabšia, vznikajú pri nej [[fylit]]y


Z hľadiska priebehu sa metamorfóza rozdeľuje na:
A metamorfózu z hľadisk priebehu možno rozdeliť na:
* kontaktnú
# kontaktná
* regionálnu
# regionálna
* hydrotermálnu
# hydrotermálna
* metasomatózu
# metasomatóza


[[Kategória:Geologické procesy]]
[[Kategória:Geologické procesy]]

Verzia z 13:37, 12. január 2007

Rula - vysoko metamorfovaná hornina.

Metamorfóza alebo metamorfizmus alebo premena hornín je endogénny proces, pri ktorom sa menia fyzikálne a/alebo chemické vlastnosti horniny, najmä účinkami tlaku a teploty, chemickej aktivity cirkulujúcich roztokov a iných činiteľov v hlbších častiach zemskej kôry, pod zónou, v ktorej nastáva zvetrávanie a spevňovanie hornín. Horniny vzniknuté týmto procesom sa nazývajú metamorfované (premenené).

Horniny sa pri metamorfóze prispôsobujú novým fyzikálno-chemickým podmienkam, odlišným od tých, ktoré jestvovali pri ich vzniku. Stupeň premeny hornín sa líši v závislosti od podmienok, pri miernych zmenách tlaku a teploty sa metamorfované horniny podobajú pôvodným (vyvretým, sedimentárnym, prípadne aj iným premeneným) horninám, pri veľkých rozdieloch teplôt a/alebo tlaku sa ich pôvodné znaky celkom strácajú. V závislosti od stupňa premeny sa mení aj minerálne a chemické zloženie.

Ak nastáva premena hornín iba na malej ploche (napr. pri styku hornín s prehriatymi (roztavenými) vyvretými horninami), nazýva sa kontaktná metamorfóza, v prípade metamorfózy na veľkých areáloch vo väčšej hĺbke sa nazýva regionálna metamorfóza. Spätná, alebo retrográdna metamorfóza je opačný proces, teda minerálne fázy prechádzajú z vysokoteplotných/vysokotlakových stavov na nízkoteplotné/nízkotlakové.

V minulosti sa myslelo, že metamorfóza prebieha len vo veľkých hĺbkach (katazóna). Epizonálna metamorfóza však môže nastať už v hĺbke 1,5 km (epizóna) a intenzívna metamorfóza, pri ktorej vznikajú amfibolity, prebieha do hĺbky asi 2,5 km.

Metamorfózu z hľadiska intenzity teda môžeme rozdeliť na:

  • katazonálna - najsilnejšia, vznikajú pri nej ruly
  • mezozonálna - stredná, vznikajú pri nej svory
  • epizonálna - najslabšia, vznikajú pri nej fylity

Z hľadiska priebehu sa metamorfóza rozdeľuje na:

  • kontaktnú
  • regionálnu
  • hydrotermálnu
  • metasomatózu