Bioetanol: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
+ Interwiki - CS
PalicaBOT (diskusia | príspevky)
d interwiki Pridal: da, de, en, es, fr, id, it, ja, sl, uk
Riadok 9: Riadok 9:


[[cs:Bioethanol]]
[[cs:Bioethanol]]
[[da:Bioætanol]]
[[de:Ethanol-Kraftstoff]]
[[en:Ethanol fuel]]
[[es:Etanol (combustible)]]
[[fr:Bioéthanol]]
[[id:Bahan bakar etanol]]
[[it:Bioetanolo]]
[[ja:バイオマスエタノール]]
[[sl:Etanol kot gorivo]]
[[uk:Газоголь]]

Verzia z 05:24, 15. január 2007

Bioetanol je etanol vyrobený technológiou alkoholového kvasenia z biomasy - obvykle z rastlín obsahujúcich väčšie množstvo škrobu a sacharidov. Vedľa rastlín obsahujúcich škrob, ako sú kukurica, obilie a zemiaky, sú najčastejšie používanou surovinou cukrová trstina a cukrová repa. Zatiaľ čo rastliny obsahujúce cukor sa fermentujú priamo, musí sa u rastlin s obsahom škrobu, najprv škrob enzymaticky premeniť na cukor. Vyrobený bioetanol sa môže priamo používat vo spaľovacích motoroch ako pohonná hmota. Ale v praxi sa čistý etanol nepoužíva, skôr sa v množstvách 5 % až 10 % primiešava do konvenčných minerálnych palív. Pomocou etanolu sa zvyšuje oktanové číslo a znižuje sa množstvo emisií CO2.

Široké uplatnenie má práve trstinový alkohol v Brazílii, kde sa používa ako automobilové palivo. V 80. rokoch zhruba dva tretiny automobilov v Brazílii bolo vybavených špeciálnou úpravou motora, ktorá im umožňovala jazdiť na čistý alkohol. Dnes sa nové automobily už takto neupravujú, zato všetok automobilový benzín v Brazílii obsahuje 26% trstinového alkoholu. S touto zmesou môžu pracovať bežné spaľovacie motory.

Bioetanol vyrobený z kukurice sa rovnako používa ako aditívum do väčšiny automobilových benzínov v USA. Obsah alkoholu v USA je väčšinou 10%.