Karbid vápenatý: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Bronto (diskusia | príspevky)
d Posledné úpravy používateľa 85.248.106.135 (diskusia) vrátené; bola obnovená posledná úprava Wizzard
Riadok 1: Riadok 1:
'''Acetylid vápenatý''' (CaC<sub>2</sub>) ľudovo nazývaný '''karbid'''. Acetylid vápenatý sa takmer nevyskytuje v prírode, pretože je vysoko reaktívny s [[voda|vodou]] (H<sub>2</sub>O) za vzniku [[acetylén]]u (C<sub>2</sub>H<sub>2</sub>) a [[hydroxid vápenatý|hydroxidu vápenatého]] (Ca(OH)<sub>2</sub>). Tvarom a tvrdosťou je len málo odlišný od bežnej kamennej triešte. Jeho farba je od svetlofialovej,cez hnedú až po tmavošedú. Pri reakcii so vzdušnou vlhkosťou sa granule karbidu vápenatého pokrývajú svetlohnedou až svetlosivou vrstvou [[hydroxid vápenatý|hydroxidu vápenatého]]. Samotný karbid vápenatý nemá žiadne škodlivé účinky na ľudský organizmus, avšak pri styku s vlhkou pokožkou dochádza k jeho premene na následne vzniknutý produkt [[hydroxid vápenatý]] má mierne leptavé účinky na pokožku. Ďalšie poškodenie pokožky je spojené s rapídnym úbytkom vlhkosti a teda jej vysušením. Preto sa neodporúča prichádzať priamo do styku s karbidom vápenatým.
'''Karbid vápenatý''' (CaC<sub>2</sub>) ľudovo nazývaný '''karbid'''. Karbid vápenatý sa takmer nevyskytuje v prírode, pretože je vysoko reaktívny s [[voda|vodou]] (H<sub>2</sub>O) za vzniku [[acetylén]]u (C<sub>2</sub>H<sub>2</sub>) a [[hydroxid vápenatý|hydroxidu vápenatého]] (Ca(OH)<sub>2</sub>). Tvarom a tvrdosťou je len málo odlišný od bežnej kamennej triešte. Jeho farba je od svetlofialovej,cez hnedú až po tmavošedú. Pri reakcii so vzdušnou vlhkosťou sa granule karbidu vápenatého pokrývajú svetlohnedou až svetlosivou vrstvou [[hydroxid vápenatý|hydroxidu vápenatého]]. Samotný karbid vápenatý nemá žiadne škodlivé účinky na ľudský organizmus, avšak pri styku s vlhkou pokožkou dochádza k jeho premene na následne vzniknutý produkt [[hydroxid vápenatý]] má mierne leptavé účinky na pokožku. Ďalšie poškodenie pokožky je spojené s rapídnym úbytkom vlhkosti a teda jej vysušením. Preto sa neodporúča prichádzať priamo do styku s karbidom vápenatým.


==Výroba==
==Výroba==
Riadok 10: Riadok 10:


==Dostupnosť a skladovanie==
==Dostupnosť a skladovanie==
Acetylid vápenatý sa kvôli svojej vysokej reaktívnosti s vodou skladuje vo vodotesných plastových nádobách alebo vreckách. Je ho možné kúpiť v špecializovaných predajniach za cenu cca 30 SKK/kg. Dostupný je v rôznych rozmeroch granulátu (od niekoľko milimetrov až po 15 cm).
Karbid vápenatý sa kvôli svojej vysokej reaktívnosti s vodou skladuje vo vodotesných plastových nádobách alebo vreckách. Je ho možné kúpiť v špecializovaných predajniach za cenu cca 30 SKK/kg. Dostupný je v rôznych rozmeroch granulátu (od niekoľko milimetrov až po 15 cm).


[[Kategória:Karbidy]]
[[Kategória:Karbidy]]

Verzia z 01:32, 16. január 2007

Karbid vápenatý (CaC2) ľudovo nazývaný karbid. Karbid vápenatý sa takmer nevyskytuje v prírode, pretože je vysoko reaktívny s vodou (H2O) za vzniku acetylénu (C2H2) a hydroxidu vápenatého (Ca(OH)2). Tvarom a tvrdosťou je len málo odlišný od bežnej kamennej triešte. Jeho farba je od svetlofialovej,cez hnedú až po tmavošedú. Pri reakcii so vzdušnou vlhkosťou sa granule karbidu vápenatého pokrývajú svetlohnedou až svetlosivou vrstvou hydroxidu vápenatého. Samotný karbid vápenatý nemá žiadne škodlivé účinky na ľudský organizmus, avšak pri styku s vlhkou pokožkou dochádza k jeho premene na následne vzniknutý produkt hydroxid vápenatý má mierne leptavé účinky na pokožku. Ďalšie poškodenie pokožky je spojené s rapídnym úbytkom vlhkosti a teda jej vysušením. Preto sa neodporúča prichádzať priamo do styku s karbidom vápenatým.

Výroba

Vyrába sa z koksu, uhlia (obe zložky sú zdrojom veľmi čistého uhlíka) a oxidu vápenatého (CaO) pri vysokej teplote bez prístupu vzduchu.

CaO + 3 C → CaC2 + CO

Využitie

Pozri Článok:Acetylén

Dostupnosť a skladovanie

Karbid vápenatý sa kvôli svojej vysokej reaktívnosti s vodou skladuje vo vodotesných plastových nádobách alebo vreckách. Je ho možné kúpiť v špecializovaných predajniach za cenu cca 30 SKK/kg. Dostupný je v rôznych rozmeroch granulátu (od niekoľko milimetrov až po 15 cm).