Krajinná sféra: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 549 bajtov ,  pred 14 rokmi
upravené menšie nepresnosti
d
(upravené menšie nepresnosti)
'''Krajinná sféra''' predstavuje súbor fyzicko-geografickej sféry a socioekonomickejhumánno-geografickej sféry. Fyzicko-geografickú sféru predstavuje príroda ako taká, všetky sféry - [[litosféra]], [[atmosféra]], [[biosféra]], [[hydrosféra]] a [[pedosféra]] (niektorí vedci sem zaraďujú aj [[kryosféru]]), zatiaľ čo socioekonomickúhumánno-geografickú sféru predstavuje [[človek]] s produktami svojej činnosti (napríklad zástavba, ťažba a podobne). Krajinnú sféru možno rozčleniť z množstva hľadísk. Najmenšou jednotkou je [[geotop]], ktorýviacero jegeotopov znázorňovanýtvorí na mapách veľkých mierok. Najväčším je krajinná sféra[[chóra|chóru]], ktorátie predstavujetvoria súhrn fyzicko-geografickej[[región]] a socio-ekonomickejregióny sféry a je znázorňovaná na mapách malých mierok (napr.tvoria [[kontinent]]y,. [[subkontinent]]y).
Dokonalým výrezom krajinnej sféry je [[krajina]]. O geografickej krajine môžeme hovoriť iba vtedy, keď obsahuje všetky fyzicko-geografické a humánno-geografické prvky.
 
 
== Hranice krajinnej sféry ==
Hornou hranicou krajinnej sféry je tzv. [[ozónosféra]] v dolnej časti [[stratosféry]] (12-13km nad zemským povrchom]].
Dolnou hranicou krajinnej sféry môže byť [[Mohorovičičova plocha diskontinuity]] (35km pod zemským povrchom), ktorá ohraničuje hĺbku, pod ktorou nie je preskúmaná Zem. Iní vedci označujú za spodnú hranicu hĺbku 5km.
Najväčšia koncentrácia geografických prvkov je pri georeliéfe
 
 
[[Kategória:Geografia]]
513

úprav

Navigačné menu