Bohrov model atómu: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
IW-BOT (diskusia | príspevky)
d Robot: Automated text replacement (-\[\[[Kk]ategória:([^\]]+)\|[ *!]+([^\]]*)\]\](?=(?:[^~$]*~[^$~]*$)|[^~$]*$) + \2)
Adrian (diskusia | príspevky)
z EA
Riadok 1: Riadok 1:
'''Bohrov model atómu''' je model atómu vodíka založený na troch postulátoch, ktorý v roku [[1913]] vytvoril [[Niels Bohr]]:
'''Bohrov model atómu''' môžeme opísať nasledovne: uvažujme [[elektrón]] s [[elektrický náboj|nábojom]] <math>-e</math> a [[hmotnosť]]ou <math>m</math>, pohybujúci sa po kruhovej dráhe okolo [[protón]]u s [[elektrický náboj|nábojom]] <math>e</math> a [[hmotnosť]]ou dostatočne veľkou na to, aby sme ho mohli považovať za nepohyblivý. (Hmotnosť [[protón]]u je 1836 krát vyššia než hmotnosť [[elektrón]]u, takže je to dobré priblíženie.) Nech polomer dráhy je <math>r</math> a rýchlosť elektrónu <math>v</math>. [[Elektrostatická príťažlivá sila]] medzi elektrónom a protónom sa musí presne vyrovnávať s hmotnosťou elektrónu násobenou jeho odstredivým [[zrýchlenie|zrýchlením]] na kruhovej dráhe:
# elektróny sa môžu pohybovať okolo jadra [[atóm]]u len po takých dráhach, na ktorých sa jeho energia rovná celočíselnému násobku elementárneho kvanta energie ([[Planckova konštanta]]) delenému súčinom 2n (kvantové číslo);
# na týchto stacionárnych kvantových dráhach elektrón nevyžaruje;
# emisia žiarenia nastáva len vtedy, keď elektrón prechádza z kvantovej dráhy s vyššou energiou na kvantovú dráhu s nižšou energiou; pritom sa vyžiari fotón, ktorého energia sa rovná rozdielu energií elektrónu na príslušných dráhach.

Pre vlnovú dĺžku emitovaného žiarenia z uvedených postulátov vyplýva pravidlo
: <math>\lambda = \frac{\frac{1}{m^2}-\frac{1}{n^2}}{R}</math>,

kde m a n sú celé čísla a R je [[Rydbergova konštanta]].

Bohrov model atómu môžeme opísať nasledovne: uvažujme [[elektrón]] s [[elektrický náboj|nábojom]] <math>-e</math> a [[hmotnosť]]ou <math>m</math>, pohybujúci sa po kruhovej dráhe okolo [[protón]]u s [[elektrický náboj|nábojom]] <math>e</math> a [[hmotnosť]]ou dostatočne veľkou na to, aby sme ho mohli považovať za nepohyblivý. (Hmotnosť [[protón]]u je 1836 krát vyššia než hmotnosť [[elektrón]]u, takže je to dobré priblíženie.) Nech polomer dráhy je <math>r</math> a rýchlosť elektrónu <math>v</math>. [[Elektrostatická príťažlivá sila]] medzi elektrónom a protónom sa musí presne vyrovnávať s hmotnosťou elektrónu násobenou jeho odstredivým [[zrýchlenie|zrýchlením]] na kruhovej dráhe:


<math>\frac{e^2}{r^2}=m \frac{v^2}{r}</math>,
<math>\frac{e^2}{r^2}=m \frac{v^2}{r}</math>,
Riadok 25: Riadok 35:


Poznámka: Bohrov model atómu sa považuje za dosť umelý, avšak historicky predstavoval medzistupeň na ceste od klasickej fyziky ku [[kvantová teória|kvantovej teórii]].
Poznámka: Bohrov model atómu sa považuje za dosť umelý, avšak historicky predstavoval medzistupeň na ceste od klasickej fyziky ku [[kvantová teória|kvantovej teórii]].

{{Encyklopédia astronómie}}


[[Kategória:Chémia]]
[[Kategória:Chémia]]

Verzia z 10:38, 3. marec 2007

Bohrov model atómu je model atómu vodíka založený na troch postulátoch, ktorý v roku 1913 vytvoril Niels Bohr:

  1. elektróny sa môžu pohybovať okolo jadra atómu len po takých dráhach, na ktorých sa jeho energia rovná celočíselnému násobku elementárneho kvanta energie (Planckova konštanta) delenému súčinom 2n (kvantové číslo);
  2. na týchto stacionárnych kvantových dráhach elektrón nevyžaruje;
  3. emisia žiarenia nastáva len vtedy, keď elektrón prechádza z kvantovej dráhy s vyššou energiou na kvantovú dráhu s nižšou energiou; pritom sa vyžiari fotón, ktorého energia sa rovná rozdielu energií elektrónu na príslušných dráhach.

Pre vlnovú dĺžku emitovaného žiarenia z uvedených postulátov vyplýva pravidlo

,

kde m a n sú celé čísla a R je Rydbergova konštanta.

Bohrov model atómu môžeme opísať nasledovne: uvažujme elektrón s nábojom a hmotnosťou , pohybujúci sa po kruhovej dráhe okolo protónu s nábojom a hmotnosťou dostatočne veľkou na to, aby sme ho mohli považovať za nepohyblivý. (Hmotnosť protónu je 1836 krát vyššia než hmotnosť elektrónu, takže je to dobré priblíženie.) Nech polomer dráhy je a rýchlosť elektrónu . Elektrostatická príťažlivá sila medzi elektrónom a protónom sa musí presne vyrovnávať s hmotnosťou elektrónu násobenou jeho odstredivým zrýchlením na kruhovej dráhe:

,

čiže:

.

Energia elektrónu je daná súčtom jeho kinetickej a elektrostatickej potenciálnej energie:

, čo je po upravení: .

Bohrova podmienka kvantovania momentu hybnosti je , ,

a potom:

.

Potom vyjadríme energiu s použitím predošlého a dostaneme:

.

Toto je Bohrov vzorec pre energetické hladiny atómu vodíka, ktorá vedie k výrazu pre Balmerovu sériu.

Poznámka: Bohrov model atómu sa považuje za dosť umelý, avšak historicky predstavoval medzistupeň na ceste od klasickej fyziky ku kvantovej teórii.

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.