Wikipédia:Používateľské meno: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bubamara (diskusia | príspevky)
pokračujem
Bubamara (diskusia | príspevky)
pokračujem
Riadok 35: Riadok 35:


Výslovne sú na Wikipédii ''zakázané'' niektoré druhy mien:
Výslovne sú na Wikipédii ''zakázané'' niektoré druhy mien:
<!--
'''Úmyslně matoucí jména:''' jména, která se mohou plést se jménem jiného uživatele Wikipedie nebo s nějakou funkcí programového vybavení. Ak vaši obvyklou přezdívku již používá někdo jiný, zvažte, zda není vhodnější použít vaše skutečné jméno či nějakou jinou vaši přezdívku. Nepoužívejte jména jako ''Poslední změny'', ''Správca'' a podobne.


'''Úmyselne zmätočné mená:''' mená, ktoré sa môžu pliesť s menom iného redaktora Wikipédie lebo s nejakou funkciou programového vybavenia. Ak vašu zvyčajnú prezývku už používa niekto iný, zvážte, či nie je vhodnejšie použiť vaše skutočné meno či nejakú inú vašu prezývku. Nepoužívajte mená ako ''Posledné úpravy'', ''Správca'' a podobne.
'''Obtížně zobrazitelná jména:''' jména, která většina uživatelů nedokáže snadno napsat na klávesnici či zobrazit v prohlížeči. Programové vybavení Wikipedie umožňuje zvolit si jméno z celého bohatství [[Unicode]] znaků, ale nejbezpečnější bude, když si zvolíte jméno ze znaků české abecedy a číslic. Použít libovolné znaky můžete v podpisu (viz níže).


'''Obtiažne zobraziteľné mená:''' mená, ktoré väčšina redaktorov nedokáže ľahko napísať na klávesnici či zobraziť v prehliadači. Programové vybavenie Wikipédie umožňuje zvoliť si meno z celého bohatstva [[Unicode]] znakov, ale najbezpečnejšie bude, keď si zvolíte meno zo znakov slovenskej abecedy a číslic. Použiť ľubovoľné znaky môžete v podpise (pozri nižšie).
'''Nedostatečná rozlišovací schopnost:''' jména, která jsou velmi obtížně rozenatelná od již existujících uživatelských jmen (např "<nowiki>Jan__Novák</nowiki>" a "<nowiki>Jan_Novák</nowiki>" se liší pouze v počtu mezer), nebo jména, která jsou nepřehledná a dělají problém ostatním při oslovování, psaní o daném uživateli apod. Příkladem takových nevhodných jmen jsou samá čísla (např. "5487112548") nebo neuspořádané shluky písmen (např. "opiuasererweefuis").


'''Nedostatočná rozlišovacia schopnosť:''' mená, ktoré sú veľmi ťažko rozpoznateľné od už existujúcich redaktoských mien (napr."<nowiki>Jan__Nový</nowiki>" a "<nowiki>Jan_Nový</nowiki>" sa lišia iba v počte medzier), alebo mená, ktoré sú neprehľadné a robi problém ostatnímý pri oslovovaní, písaní o danom redaktorovi a podobne. Príkladom takýchto nevhodných mien sú samé čísla (napr. "5487112548") alebo neusporiadané zhluky písmen (napr. "opiuasererweefuis").
<!--
'''Provokující jména:''' jména, která rozptylují pozornost přispěvatelů od tvorby encyklopedie nebo je urážejí, nejsou na Wikipedii dovolena. Mezi taková jména patří například:
'''Provokující jména:''' jména, která rozptylují pozornost přispěvatelů od tvorby encyklopedie nebo je urážejí, nejsou na Wikipedii dovolena. Mezi taková jména patří například:
* jména provokující rasovou/etnickou/národní/náboženskou/třídní nesnášenlivost, xenofobii apod,
* jména provokující rasovou/etnickou/národní/náboženskou/třídní nesnášenlivost, xenofobii apod,

Verzia z 23:42, 20. apríl 2007

Pri vytváraní nového účtu je jednou z vecí, ktoré si musíte zvoliť, vaše redaktorské meno, ktoré budete na Wikipédii používať. Táto stránka poskytuje niekoľko rád na túto tému.

Pozri aj: Pomoc:Ako sa prihlásiť

Na čo slúži redaktorské meno?

Redaktorské meno sa pripojí k popisu každej editácie, ktorú urobíte (ak sa predtým prihlásite). Je to dôležité na určenie miery zodpovednosti za zmeny v článku, ale aj z hľadiska autorského práva – ak sa napr. niekomu páči váš príspevok a rád by ho použil za podmienok nezlučiteľných s podmienkami licencie GFDL, ktorá vo Wikipédii platí, môže podle toho zistiť autora a napríklad na vaše diskusnej stránke vás požiadať o povolenie vaše dielo použiť. Všeobecne sa teda dá povedať, že vaše redaktorské meno je použité na označenie vášho autorstva.

Ak sa vám vaše redaktorské meno nepáči, môžete si ho dať zmeniť – pozri nižšie.

Ak na to nemáte zvlášť dobrý dôvod, nevytvárajte pre sebe viac redaktorských účtov.

Voľba redaktorského mena

Najlepším redaktorským menom je obvykle vaše skutočné meno, alebo vaša dlhodobo používaná internetová prezývka. Zvoľte si prosím také meno, ktoré nám všetkým umožní tvorbu encyklopédie – vám nebude prekážať podpisovať sa ním, nám nebude prekážať čítať ho a spolupracovať s človekom, ktorý sa takto podpisuje.

Uvedomte si, že kontroverzné meno môže spôsobiť, že ostatní na vás budú pozerať s predsudkami. Odporúčame vám preto vyhnúť sa

  1. menám politických, vojenských alebo náboženských osobností či udalostí,
  2. ľubovoľným menám, ktoré by mohli byť považované za urážlivé alebo za propagáciu názorov nejakej verejne činnej osobnosti.

Cieľom je, aby ste boli hodnotení podľa svojich príspevkov, nie na základe emocionálnej reakcie na kontroverzný podpis. Vhodný výber redaktorského mena je aj vo vašom záujme, takže voľte opatrne. Pamätajte, že ste súčasťou komunity.

Skutočné mená versus prezývky

Predtým sa na mnohých wiki odporúčalo používať skutočné mená namiesto prezývok kvôli predpokladu, že redaktor, ktorý sa pod príspevok podpíše svojim skutočným menom, bude skôr prispievať hodnotne než ten, ktorý sa podpisuje len prezývkou. Doterajšie skúsenosti na slovenskom internete aj slovenskej Wikipédii tento predpoklad zvlášť nepodporujú a komunita nemá nič ani proti jednej možnosti: ak už máte svoju stálu prezývku inde (či už na internete alebo mimo neho) a chcete ju používať, je to celkom v poriadku; ak však žiadnu nemáte ani vás nenapadá, môže byť skutočné meno najlepším riešením.

V tejto súvislosti je vhodné uvedomiť si, že podľa niektorých právnych systémov je autorské dielo napísané pod pseudonymom chránené kratšiu dobu než autorské dielo označené skutočným menom autora. ( Diela napísané pod pseudonymom sú chránené autorskými právami 70 rokov od dátumu zverejnenia, na rozdiel od 70 rokov od smrti autora pri dielach so známou osobou autora.)

Nepoužívajte skutočné meno známej osobnosti (živej alebo nedávno zosnulej). Mnoho redaktorov takéto meno považuje za príliš rušivé a môže žiadať, aby ste si ho zmenili. Vytvoriť si redaktorské meno známej osoby a potom robiť narušujúce úpravy článkov v "jej mene" alebo v snahe ju zdiskreditovať pravdepodobne bude mať za následok opatrenie, ktoré je uvedené v sekcii Nevhodné redaktorské mená.

Veľkosť písmen v redaktorskom mene

Prvé písmeno každého redaktorského mena na Wikipédii musí byť veľké. Ak si napríklad založíte účet s názvom „moje meno“, bude automaticky prevedené na „Moje meno“.

Ak je vaše redaktorské meno zložené z viacerých slov, budete zrejm chcieť použiť veľké prvé písmeno aj pri ostatných slovách (ak sú to vlastné mená).

Nevhodné redaktorské mená

Účelom redaktorských mien je identifikovať a rozlišovať prispievateľov čo slúži k vzájomnej komunikácii a zaznamenávaniu editácií. Redaktorské meno nie je miestom na vyjadrenie názoru či napádanie. Nikdo nemá na žiadne konkrétne redaktorské meno nárok. Hoci svojrázne a zaujímavé redaktorské mená môžu Wikipédiu obohatiť, nie sú nevyhnutné. Ako redaktorské meno nie je vhodná e-mailová adresa, pretože sa môže stať ďalšou položkou do zbierky robotov, ktoré po Internete zbierajú adresy pre spamerov a následne zasielanie spamu.

Výslovne sú na Wikipédii zakázané niektoré druhy mien:

Úmyselne zmätočné mená: mená, ktoré sa môžu pliesť s menom iného redaktora Wikipédie lebo s nejakou funkciou programového vybavenia. Ak vašu zvyčajnú prezývku už používa niekto iný, zvážte, či nie je vhodnejšie použiť vaše skutočné meno či nejakú inú vašu prezývku. Nepoužívajte mená ako Posledné úpravy, Správca a podobne.

Obtiažne zobraziteľné mená: mená, ktoré väčšina redaktorov nedokáže ľahko napísať na klávesnici či zobraziť v prehliadači. Programové vybavenie Wikipédie umožňuje zvoliť si meno z celého bohatstva Unicode znakov, ale najbezpečnejšie bude, keď si zvolíte meno zo znakov slovenskej abecedy a číslic. Použiť ľubovoľné znaky môžete v podpise (pozri nižšie).

Nedostatočná rozlišovacia schopnosť: mená, ktoré sú veľmi ťažko rozpoznateľné od už existujúcich redaktoských mien (napr."Jan__Nový" a "Jan_Nový" sa lišia iba v počte medzier), alebo mená, ktoré sú neprehľadné a robi problém ostatnímý pri oslovovaní, písaní o danom redaktorovi a podobne. Príkladom takýchto nevhodných mien sú samé čísla (napr. "5487112548") alebo neusporiadané zhluky písmen (napr. "opiuasererweefuis").