Obrazový prvok: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
linkfix
d (linkfix)
[[Obrázok:Pixel-example.png|300px|right|thumb|Zobrazenie pixelov]]
 
'''Obrazový prvok''' alebo '''pixel''' (skratka z angl. ''picture element'' - obrazový prvok; po anglicky aj ''pel/PEL'') alebo nepresne '''obrazový bod''' , skratka '''px.''', je najmenšia jednotka digitálnej rastrovej (bitmapovej) grafiky. Predstavuje jeden svietiaci bod na [[monitorMonitor (displej)|monitore]]e, resp. jeden bod obrázku zadaný svojou farbou.
 
Body na obrazovke tvoria štvorcovú sieť a každý pixel je možné jednoznačne identifikovať podľa jeho súradníc. Vzhľadom k obmedzenému množstvu pixelov a obmedzenej frekvencie vykresľovania obrazu dochádza pri zobrazení na monitoru k celému radu problémov. Dochádza k mnohým nežiadúcim efektom. Medzi ne patrí napríklad aliasing, [[moiréMoaré (rušivý obraz)|moaré]], neostrosti, mozaikové skreslenia, strata informácii pri zmenšovaní, zväčšovaní alebo otáčaní obrazu a pod.
 
Veľkosť pixelu záleží na type monitora. U obvyklých analógových typov ide veľkosť pixelu meniť zmenou rozlíšenia. LCD obrazovky naproti tomu majú počet fyzických pixelov (tzv. natívne rozlíšenie) spravidla pevne viazané na používané rozlíšenie (napríklad 1024×768) a zobrazenia jediného rozlíšenia u takéhoto monitoru vedie k určitej deformácií obrazu, pretože „počítačové pixely“ sú prepočítavané nerovnomerne prerozdeľovane na väčší počet „fyzických pixelov“.
1 466

úprav

Navigačné menu