Štátna bezpečnosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Štátna bezpečnosť (skr. ŠtB, po česky Státní bezpečnost, StB) bola štátna tajná služba Ministerstva vnútra ČSSR v Česko-Slovensku v povojnovom období.

Bola zriadená v 30. júna 1945[chýba zdroj]. V roku 1947 sa stala organizačnou zložkou ZNB. Zanikla rozkazom ministra vnútra Richarda Sachera 1. februára 1990.

Práva a povinnosti ŠtB stanovil zákon č. 149/1947 Zb., ktorý zároveň predpokladal jej budúce zlúčenie s kriminálnymi zložkami. K decembru 1947 boli k nej pričlenené spravodajské zložky a novelizovaný zákon o národnej bezpečnosti 286/1948 Zb. ešte rozšíril jej právomoci. V tomto období už bolo jej úlohou identifikovať, vyšetrovať a spracovávať (prípadne aj likvidovať) oponentov KSČ a komunistického režimu.

ŠtB predstavovala od začiatku komunistický útvar, ktorý už v rokoch 1945-1948 preukázateľne vykonával protizákonné operácie v prospech KSČ. Sledovanie a odpočúvanie významných členov ostatných strán, vytváranie falošných dôkazov, ktoré mali očierniť a zlikvidovať odporcov KSČ.

Tieto akcie boli neúspešné v prípadoch českých politikov Sergeja Ingra, Vladimíra Krajinu, Prokopa Drtinu, Petra Zenkla, avšak úspešné u predstaviteľov Demokratickej strany (Ján Kempný, Miloš Bugár), a obaja poslanci, ktorí sa nechali vydať trestnému stíhaniu, aby sa pred súdom očistili, boli na základe podhodených dôkazov odsúdení do väzenia. Už v tomto období používala ŠtB nezákonné metódy ako mučenie, vynucovanie priznania a používanie drog. Po februári 1948 sa tieto praktiky stali bežnými, podporované sovietskymi školiteľmi a pozorovateľmi. Prípady úmrtia alebo doživotného zmrzačenia vypočúvaných boli tolerované – po výsluchu ŠtB zomreli napríklad filozof Jan Patočka či kňaz Josef Toufar.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Státní bezpečnost na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).