Štátna cesta 3 (Maďarsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štátna cesta 3 (Maďarsko)
3
E71-HUN.svg


Mapa
C 3
Základné údaje
Správca: Magyar Közút Kht.
(štát) 
Výstavba: 20. roky 19. storočia 
Celková dĺžka: 285 km 
  z toho v prevádzke: 285 km

Župa:

Budapešť, Peštianska župa
Hevešská župa
Boršodsko-abovsko-
zemplínska župa
 

Štátna cesta 3 (maď. 3-as főút, slov. aj Hlavná cesta 3) je maďarská 285 kilometrov dlhá hlavná cesta (resp. cesta I. triedy, maď. elsőrendű főút). Začína sa na takzvanom nultom kilometrovníku na Clark Ádám tér v Budapešti a prechádza mestami Gödöllő, Hatvan, Gyöngyös, Mezőkövesd, Emőd, Miškovec, Szikszó, Forov a končí na slovenskej štátnej hranici pri obci Tornyosnémeti. Na úseku Miškovec-Tornyosnémeti je súčasťou európskej cesty 71 a na slovenskom území na ňu nadväzuje cesta I/68.

Cesta bola vystavaná v 20. rokoch 19. storočia ako súčasť uhorskej štátnej dopravnej cesty Budapešť-Košice-Zborov (maď. Budapest-Kassa-Zboró állami közlekedési út). V súčasnosti je už do značnej miery z dôvodu existencie diaľnic M3 a M30 odbremenená od tranzitnej dopravy.

V roku 2004 bol otvorený asi 15 km dlhý úsek medzi obcou Novajidrány a štátnou hranicou so Slovenskom, ktorý odklonil dopravu z priľahlých obcí. Momentálne je súčasťou štátnej cesty 3, no v budúcnosti, po dostavbe diaľnice M30, bude začlenený k tejto diaľnici a štátna cesta 3 bude opätovne presunutá na svoje pôvodné miesto (cez obce).

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]