Štefan (Anglicko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štefan
anglický kráľ
anglický kráľ
Narodenieasi 1096
Blois, Francúzsko
Úmrtie25. október 1154
Dover, Anglicko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Štefan

Štefan III. z Blois (* cca 1096, Blois, Francúzsko – † 25. október 1154, Dover, Anglicko) bol posledný normanský kráľ Anglicka.

Vládol v rokoch 1135 – 1154, jeho vláda však bola poznačená dlhou vojnou so sesternicou Matildou, ktorá tiež chcela získať anglický trón. Spor bol vyriešený až korunováciou Matildinho syna Henricha II., ktorým sa dostala na anglický trón línia Plantagenetovcov.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Štefan sa narodil vo Francúzsku ako syn Štefana II. z Blois a Adely, dcéry Viliama I. Dobyvateľa. Mal dvoch bratov, Theobalda II., grófa zo Champagne, a Henricha z Blois, biskupa z Winchesteru.

V roku 1106 bol poslaný na výchovu k strýkovi Henrichovi I. Okolo roku 1115 sa stal grófom z Mortain. Asi v roku 1125 sa oženil s Matildou, dcérou grófa z Boulogne, ktorá sa krátko potom stala grófkou z Boulogne.

Vláda[upraviť | upraviť zdroj]

Pred smrťou anglického kráľa Henricha I. v roku 1135 prisahala väčšina barónov podporu nároku jeho dcéry Matildy (vnučka Viliama I. Dobyvateľa označovaná ako cisárovná Matilda) na trón. Po kráľovej smrti sa však Štefan (tiež vnuk Viliama I. Dobyvateľa) dožadoval trónu. Po korunovácii získal podporu väčšiny barónov aj pápeža Inocenta II. Prvé roky jeho vlády bolo pokojné.

Anarchia – vojna s Matildou[upraviť | upraviť zdroj]

Okolo roku 1139 stratil Štefan veľa z pôvodnej podpory a rozpútala sa občianska vojna (1135 – 1154) označovaná ako Anarchia. Štefan čelil jednotkám cisárovnej Matildy na viacerých miestach. V bitke pri Lincolne ho porazili Róbert z Gloucesteru (Matildin nelegitímny nevlastný brat) a Ranulph z Chesteru, zajali, a uväznili v Bristole.

Matilda však čoskoro stratila podporu ľudu a bola vyhnaná z Londýna. Keď bol zajatý jej najschopnejší dôstojník, gróf z Gloucesteru, vymenila ho za Štefana, a ten sa vrátil na trón.

V decembri 1142 bola cisárovná obliehaná v Oxforde, ale podarilo sa jej utiecť na hrad Wallingford patriaci jej stúpencovi Brienovi FitzCountovi.

V roku 1147 sa Matildin dospievajúci syn Henrich (neskorší kráľ Henrich II.) zapojil do konfliktu. S malou armádou žoldnierov sa vylodil v Anglicku. Prehnaná povesť o veľkosti jeho armády vydesila Štefanových stúpencov. Henrich bol však dva razy porazený a skončil bez prostriedkov na ďalší boj. Obrátil sa na strýka Róberta s prosbou o pomoc, ale ten ho odmietol. Zúfalý sa nakoniec tajne obrátil na Štefana, ktorý mu údajne poskytol finančnú pomoc.

Uzmierenie[upraviť | upraviť zdroj]

Trón si Štefan i napriek neistému nároku udržal do konca života. Po vojenskom pate medzi Štefanovými a Henrichovými jednotkami pri Wallingforde a smrti jeho syna a dediča Eustaca v roku 1153 bol Štefan donútený ku kompromisu. Uzavrel s Matildou dohodu (nazývanú „Zmluva z Wallingfordu“ alebo „Zmluva z Winchesteru“), že Henrich nastúpi po Štefanovej smrti na trón.

Štefan zomrel v Doveri a bol pochovaný v opátstve vo Favershame, ktoré založil spolu s manželkou v roku 1147.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1125 sa oženil s kontesou Matildou z Boulogne (* 1105 – † 1152). Mali spolu päť detí:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]Štefan
Vladárske tituly
Predchodca
Henrich I.
Kráľ Anglicka
22. december 113525. október 1154
Nástupca
Henrich II.