Štefan Zamkovský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:38, 23. apríl 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q11714235))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Štefan Zamkovský (* 1908 - † 15. máj 1961) bol slovenský horolezec, horský vodca a chatár.

Životopis

Pochádzal z Levoče, bol vyučený fotograf. V Tatrách robil nosiča na Téryho a Zbojnícku chatu a popri tom liezol. V medzivojnovom období patril k nemnohým slovenským horolezcom, schopným sekundovať progresívnym Poliakom. V r. 1934 sa stal horským vodcom. Od r. 1936 bol nájomcom Téryho chaty. Potom sa oženil a s manželkou Ľudmilou sa rozhodol postaviť chatu v ústí Malej Studenej doliny. Za vojny na nej našiel dočasné útočisko nejeden utečenec pred fašizmom, napríklad aj popredný poľský horolezec S. Motyka. Po vojne mu však predstavitelia ďalšej totality chatu zhabali a na pár desaťročí ju premenovali na chatu kpt. Nálepku. Zamkovský ešte nakrátko spravoval Bílikovu chatu, ale potom bol označený za kapitalistu a musel z Tatier celkom odísť. Dožil v Banskej Štiavnici, kde viedol chatu na Sitne. Po nežnej revolúcii Zamkovského chatu v reštitúcii vrátili jeho potomkom. In memoriam dostal strieborný odznak vodcu I. triedy Horskej služby, ktorej členovia mu na pohreb priniesli veniec z kosodreviny.

Lezecké výkony

Vykonal okolo 30 prvovýstupov, napr. JV stena Zamarlej Turnie, J stena Ostrého štítu, V stena Zadnej Bašty, Z stena Malého Ľadového štítu, SV stena Kupoly, Z stena Širokej veže, JZ pilier Pyšného štítu, a spolu s so S. Motykom, J. Sawickim a Z. Brüllom Z stena Lomnického štítu.

Referencie

  • A. Marec.: Tatranské siluety, 2007.
  • E. Hochberger.: Hohe Tatra, Gebirge der Nordslowakei, 1992.

Externé odkazy