Štiavnik (prítok Váhu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štiavnik
Dĺžka toku 18,7 km
Plocha povodia 64 km²
Rád toku III.
Povodie Váh
Prameň Javorníky
Ústie Váh
Hydrologické poradie 4-21-07-054
Číslo recipienta 4-21-07-3340

Štiavnik je potok na Hornom Považí, na území okresu Bytča. Je to pravostranný prítok Váhu s dĺžkou 18,7 km, je tokom III. rádu. Na dolnom toku, nad sútokom s Váhom, napája Vodné dielo Mikšová, pričom sa zároveň križuje s korytom Hričovského kanála.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Javorníkoch na východnom svahu Veľkého Javorníka (1 071,5 m n. m.) v nadmorskej výške približne 960 m n. m.

Smer toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie najprv na juhovýchod, následne sa stáča na východ a preteká Buntovou dolinou.Od sútoku s Hričovským potokom sa najprv stáča severojužným, od sútoku so Širokým potokom juhovýchodným smerom, pričom preteká Štiavnickou dolinou. Nad obcou Štiavnik mení smer toku viac na juhojuhovýchod, od časti Višňové už tečie k ústiu opäť juhovýchodným smerom.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

  • pravostranné: prítok zo severného svahu Ustrígeľa (1 008,6 m n. m.), Široký potok, prítok zo severozápadného svahu Čierneho (1 012,8 m n. m.), prítok z Jastrabej doliny, prítok z lokality Uhlisko, prítok z osady Grošnárovo, prítok z juhozápadného svahu Žliabka (703,8 m n. m.), Kykulovský potok, prítok zo severného svahu Bučníka (603,5 m n. m.), prítok z východného svahu Holého vrchu (614,8 m n. m.), prítok zo severoseverozápadného svahu Pisárovej (582,3 m n. m.)
  • ľavostranné: prítok prameniaci juhovýchodne od kóty 1 031,0 m, Hričovský potok, prítok z južného svahu Hluchého (960,9 m n. m.), prítok z lokality Nocnárovo, prítok zo západného svahu Petrovskej Kýčery (978,8 m n. m.), Malinovský potok, dva prítoky z juhozápadného svahu Novín (565,2 m n. m.), prítok prameniaci severozápadne od kóty 542,2 m

Ústie[upraviť | upraviť kód]

Štiavnik sa vlieva do Váhu západne od obce Predmier v nadmorskej výške cca 295 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]