Švédska cirkev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Švédskej cirkvi

Švédska cirkev[1] (švéd. Svenska kyrkan) je luteránska cirkev a najväčšia cirkev na území Švédska. Do roku 2000 bola štátnou cirkvou. Formálne sa ku nej hlási 6,4 milióna osôb, čo predstavuje 67,5 % obyvateľov Švédska. Cirkev má 13 diecéz.

Švédska cirkev sa hlási k Biblii a Knihe svornosti. Uznáva Apoštolské, Nicejsko-carihradské a Atanáziovo vyznanie viery. Švédska reformácia ostala liturgicky veľmi konzervatívna. Kňaz pri omši nosí ornát alebo albu so štólou. Bohoslužba cirkvi je veľmi podobná rímskokatolíckej. Švédska cirkev je celkovo viac katolíckejšia - používanie pojmu omša, kadidla, atd.. Cirkev má platnú apoštolskú postupnosť.

Cirkev svätí ženy do duchovnej služby a sobáši aj homosexuálne páry.[2] Je členom Spoločenstva Porvoo, Svetového luteránskeho zväzu, Konferencie európskych cirkví a Svetovej rady cirkví. Cirkev je v plnom sviatostnom spoločenstve s Utrechtskou úniou starokatolíckych cirkví.

Reformácia vo Švédsku[upraviť | upraviť kód]

Reformačné myšlienky priniesli do Švédska bratia Olof a Laurentius Petriovci. Obaja študovali na univerzite vo Wittenbergu kde boli ovplyvnení Martinom Lutherom a Philippom Melanchthonom. Olof dokončil magisterské štúdia v roku 1519 a s bratom sa vrátili do Švédska. Ked Gustáv I. v roku 1523 prevzal moc, obrátil sa na rímskeho pápeža so žiadosťou, aby sa arcibiskupom stal Johannes Magnus namiesto Gustáva Trolla. Kráľ sľúbil, že ostane verný cirkvi ak mu pápež vyhovie. Pápež však chcel, aby bol arcibiskupom Gustáv Troll. Kráľ proti tomu protestoval propagovaním reformátorov bratov Petriovcov a Laurentia Andreae a podporou reformačnej tlače. Bratia Petriovci pomohli pri preklade Biblie do švédčiny. Švédsko sa ako prvá krajina vyhlásila luteránsku.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. MORAVČÍKOVÁ, Michaela; CIPÁR, Marián. Cisárovo Cisárovi: ekonomické zabezpečenie cirkví a náboženských spoločností. Bratislava : Ústav pre vzťahy štátu a cirkví, 2001. Dostupné online. ISBN 978-80-968559-0-2. S. 34.
  2. Editorial Reuters. Swedish church to allow gay marriages. IN. Dostupné online [cit. 2018-01-06]. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Švédská církev na českej Wikipédii a Church of Sweden na anglickej Wikipédii.