Wen Ťia-pao

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 11:43, 18. september 2011, ktorú vytvoril Amirobot (diskusia | príspevky) (r2.7.1) (robot Pridal: cs:Wen Ťia-pao)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ťia-pao Wen
Premiér Čínskej ľudovej republiky
Premiér Čínskej ľudovej republiky
Narodenie15. september 1942
Tchien-ťin
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Wen Ťia-pao

Ťia-pao Wen (po čínsky 温家宝, pchin-jin: Wēn Jiābǎo - Wen Ťia-pao, *15. september 1942) je premiér Čínskej ľudovej republiky a člen stáleho výboru politbyra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny.

Kariéra

Wen sa narodil v Tchien-ťine. Od roku 1960 študoval na geologickom inštitúte v Pekingu geomechaniku. Roku 1965 vstúpil do Komunistickej strany. Od roku 1967 pracoval v provincii Kan-su najprv ako technik, roku 1978 sa stal riaditeľom geologického úradu v provincii. Roku 1982 sa vrátil do Pekingu, kde sa stal viceministrom geológie. V priebehu osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch stúpal po straníckych priečkach. Napriek tomu, že bol blízkym priateľom reformne naladeného predsedu komunistickej strany Čao C'-janga, podarilo sa mu udržať si svoju pozíciu po udalostiach na Námestí nebeského pokoja v roku 1989.

Jeho nástup do najvyšších pozícií sa datuje rokom 1998, keď sa stal vicepremiérom a zároveň predsedom Ústrednej hospodárskej pracovnej komisie. Bol zodpovedný najmä v oblastiach ekonomických, environmentálnych a poľnohospodárskych záležitostí a jeho kľúčovou úlohou bolo pripraviť Čínu na vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorej sa stala členom roku 2001. V roku 2003 usadol do premiérskeho kresla, v ktorom vystriedal Žong-ťi Čua. V roku 2008 bol znovuzvolený na druhé päťročné funkčné obdobie.

Politika

Medzi čínskymi politikmi sa najviac podobá na charizmatických lídrov západu. V súčasnosti je najpopulárnejším čínskym politikom. Popularitu si získal nielen vďaka tomu, že je charizmatický rečník, ale aj tým, že sa intenzívne zapojil do záchranných prác pri dvoch katastrofách z roku 2008, a síce snehovej kalamite a zemetrasení v S'-čchuane. Jeho popularitu potvrdzuje obrovské množstvo fanúšikov na jeho facebookovej stránke.[1]

Na rozdiel od svojich predchodcov sa nezameriava na hospodársky rozvoj veľkých miest a pobrežných oblastí, ale snaží sa o rast čínskeho vnútrozemia a rovnomernejší rozvoj. Wen taktiež hral dôležitú rolu pri spúšťaní čínskeho stimulačného balíčka, ktorým Čína v rokoch 2008 a 2009 reagovala na svetovú hospodársku krízu. V roku 2010 presadil, aby Čína nakupovala dlhopisy zadĺžených krajín eurozóny.[2]

Referencie

  1. Profil čínskeho lídra ovládol portál Facebook [online]. sme.sk, 4.6.2008, [cit. 2010-12-23]. Dostupné online.
  2. TAKÁCSOVÁ, A. Čína sľúbila, že podporí stabilitu eura [online]. webnoviny.sk, 4.10.2010, [cit. 2011-01-18]. Dostupné online.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wen Ťia-pao