Žela Inovecká

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žela Inovecká
slovenská spisovateľka
Narodenie1. marec 1910
Trenčín, Slovensko
Úmrtie25. máj 1980 (70 rokov)
Banská Bystrica, Slovensko

Žela Inovecká (vl.m. Angela Ivanovová, rodená Fogarassiová) (* 1. marec 1910, Trenčín, Slovensko – † 25. máj 1980, Banská Bystrica, Slovensko) bola slovenská spisovateľka.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Rodina: Manžel: Ing. Alexander Leonidovič Ivanov, narodený v Petrohrade 1894, zomrel v Banskej Bystrici 1967, deti: Leonid Ivanov, Alexej Ivanov, Ing. Andrej Ivanov, JUDr. Igor Ivanov. Vnučky: Renata, Andrea, Karin, Tatiana, Jana. Vnukovia: Gaston, René, Marek a Igor.

Študovala na dievčenskom lýceu v Maďarsku. Okolo roku 1930 pracovala ako úradníčka Krajinského úradu v Bratislave, neskôr žila na rozličných miestach Slovenska (Bratislava, Levice, Prešov, Važec, Trenčín, Brezno, Banská Bystrica).

Tvorba[upraviť | upraviť kód]

Je autorkou populárnej literatúry, najmä schematických sentimentálnych ženských románov a poviedok, praktickej literatúry pre ženy s tematikou starostlivosti o domácnosť, prvej pomoci, kozmetiky, ale najmä kuchárskej literatúry. Po roku 1937 prispievala kultúrnymi, historickými, zábavno- poučnými a praktickými článkami a poviedkami do časopisov Dennica, Nová žena, Živena a i. Literárne sa opäť aktivizovala na prelome 60. a 70. rokov niekoľkými televíznymi scenármi. Do slovenských periodík prispievala prekladmi z ruského a maďarského jazyka.

Pamiatky[upraviť | upraviť kód]

Dielo[upraviť | upraviť kód]

1941 -1947 - Slovenská ľudová kuchárka, 7. vydaní 1948 - Dobrá rada nad zlato 1963 - Veselá škola varenia pre deti, ktorá vyšla aj v Maďarsku sedemdesiate roky - televízne inscenácie - Čln cez jazero, Kdo sa raz dotkne hviezd..., a ďalšie

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]