Železný Will

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Železný Will
Originálny názov Iron Will
Žáner dobrodružný film
rodinný film
Dĺžka 109 minút minút
Štát Spojené štáty
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1994
Dátum uvedenia 14. január 1994 (USA)
Spoločnosť Walt Disney Pictures
Zárobok 21 006 361 USD
Filmový štáb
Réžia Charles Haid
Produkcia Patrick J. Palmer
Robert Schwartz
Scenár John Michael Hayes
Djordje Milicevic
Jeff Arch
Hudba Joel McNeely
Strih Andrew Doerfer
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Železný Will (v origináli angl. Iron Will) je americký rodinný dobrodružný film spoločnosti Walt Disney Pictures. Film inšpirovaný skutočnými udalosťami sleduje príbeh mladíka, ktorý sa zúčastní pretekov psích záprahov, aby získal financie pre rodinu.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Will Stoneman je sedemnásťročný farmár z Južnej Dakoty, ktorý si privyrába dopravou poštových zásielok do mesta pomocou psích záprahov. Po nehode na zamrznutej rieke, kde zomrel jeho otec Jack Stoneman, sa rozhodne prihlásiť na preteky psích záprahov, aby vyhral 10 000 dolárov na splatenie hypotéky rodinnej farmy a zabezpečenie vlastného vysokoškolského štúdia. Trať je dlhá 522 míľ (840 km) a vedie z kanadského Winnipegu do Saint Paul, hlavného mesta štátu Minnesota v USA. Willovi s tréningom pomáha rodinný priateľ, Indián Ned Dodd.

Bohatý železničný magnát a organizátor pretekov J. W. Harper mu spočiatku nechce povoliť súťažiť, lebo bol presvedčený, že preteky sú príliš nebezpečné pre takého mladíka. Novinár Harry Kingsley ho však presvedčí, aby povolil chlapcovi účinkovať v pretekoch. Kingsley chce napísať o Willovi do novín veľký príbeh, ktorý by ho dostal na vrchol žurnalistickej kariéry. Will je odhodlaný vyhrať preteky, spoločne s najlepším psom Gusom v čele jeho záprahu, avšak zistí, že to nebude jednoduché v konkurencii egoistického švédskeho majstra Borgsa Guillarsona a bohatého stávkara Angusa McTeagueho, ktorý chce Willa podplatiť aby odstúpil z pretekov.

Vďaka novinovým článkom sa z Willa stáva národný hrdina, kvôli svojmu odhodlaniu prezývaný Železný Will. Po náročnej ceste sa mu podarí preteky vyhrať, keď ho po páde v cieľovej rovinke diváci povzbudzujú pískaním piesne jeho otca.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Námet[upraviť | upraviť zdroj]

Film je založený na pretekoch psích záprahov Winnipeg – Saint Paul, ktoré zorganizovala Saint Paul Outdoor Sports Carnival Association ako súčasť miestneho „zimného karnevalu“ konaného 27. januára – 3. februára 1917.[1] Príbeh protagonistu filmu je kombináciou príbehov dvoch súťažiacich – 25-ročného kanadského trapera indiánskeho (kríovského) pôvodu Alberta Campbella a 27-ročného Freda Hartmana z Východného pobrežia USA, ktorého psy boli považované za outsiderov pretekov. Campbell svojim víťazstvom v pretekoch zvíťazil naplnil želanie svojho nedávno zosnulého otca.[2] Hartman si získal sympatie verejnosti už prvý deň pretekov, keď jeho pes – vodca Cub zomrel pri bitke, ktorá sa rozpútala medzi psami jeho záprahu asi 40 km južne od Winnipegu. Keďže žiaden z jeho ďalších štyroch psov nemohol Cuba nahradiť, Hartman bol nútený pešo viesť záprah po väčšinu pretekov.čo Saint Paulské noviny Pioneer Press označili ako „odvahu hodnú Sparťanov“.[3] Aj napriek tomu, že do cieľa dorazil ako posledný, získal si najväčšie ovácie publika.[4][5]

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Natáčanie filmu prebiehalo od 11. januára 1993 do 1. apríla 1993 vo viacerých lokalitách v Minnesote (mestá Brookston, Duluth, Cloquet, Kerrick, Two Harbors a oblasť Lutsen), ale aj vo Wisconsine (mesto Superior a dedina Oliver) a Montane.

Premiéra[upraviť | upraviť zdroj]

Film mal premiéru 14. januára 1994. Na Slovensku film prvýkrát odvysielala TV JOJ so slovenským dabingom.

Recepcia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmový kritik Roger Ebert snímku ohodnotil ako dejom predvídateľný, štandardný Disney film o športovom úspechu mladíka po prekonaní počiatočných problémov (hodnotenie 2/4).[6] Recenzia New York Times film charakterizovala ako: „príjemnú voľbu pre nadšencov psích záprahov po celom svete, ale riskantnejšiu pre divákov menej uchvátených volaním divočiny.“[7] Podobné zhodnotenie snímka získala od Los Angeles Times.[8]

Soundtrack[upraviť | upraviť zdroj]

Hudbu k filmu zložil Joel McNeely, orchester dirigovala Sandy De Crescentová.

 1. Main Title (2:57)
 2. Jack's Death (3:44)
 3. Leaving Birch Ridge (2:29)
 4. Race Begins (2:09)
 5. Pushing Onward (1:47)
 6. Gus Rescues Will (2:53)
 7. Devil's Slide (2:23)
 8. Final Day (3:43)
 9. Race to the Finish (2:22)
 10. Crossing the Line (3:14)
 11. Iron Will (3:05)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Jarchow 1971, s. 283
 2. Jarchow 1971, s. 284
 3. Jarchow 1971, s. 286. „...courage equal to that of the Spartans.“
 4. Jarchow 1971, s. 292
 5. Sherburne County Historical Society 2004
 6. Ebert 1994
 7. Maslin 1994. „... a dandy film for dog-sledding enthusiasts the world over, is a dicier bet for audiences less tempted by the call of the wild.“
 8. Turan 1994

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]