Železný pas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak

Železný pas (sindarsky Angrenost alebo Nan Curunír (čarodejníci údolia) je vo fiktívnom Tolkienovom svete Stredozemi oblasť na južnom konci Hmlistých hôr. Bolo to ohraničené miesto v údolí, v ktorého strede stála veža Orthank, ktorej najznámejší správca a neskôr uzurpátor bol Saruman.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Železný pas sa nachádza na južnom úpätí Hmlistých hôr a tvorí významné strategické opevnené miesto v Rohanskej bráne, priechode medzi Hmlistými a Bielymi horami. Neďaleko od Železného pásu pramení rieka Želíz, ktorá zásobovala toto miesto vodou. Bol situovaný vnútri údolia a bol postupne opevňovaný. Vnútri kruhovitej hradby stála veža Orthank.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Železný pas bol postavený Númenorejcami v Druhom veku. Pôvodne slúžil ako sídlo pre strážcov Gondoru a pozorovateľa hviezd, ale po príchode čarodejníkov bol odovzdaný do správcovstva ich vodcovi Sarumanovi.

Saruman počas svojho pobytu Železný pas opevňoval a zhromažďoval v ňom svoje vojsko, ktoré použil počas Vojny o Prsteň. V tomto období bol Železný pas rozkopaný, stromy vyrúbané a namiesto nich boli postavené pece a kováčne. Vojsko bolo porazené počas Bitky o Helmov žľab a Železný pas bol zničený Entami. Po vojne bol pas zverený entom pre znovuobnovenie stromov a parku.

Orthank[upraviť | upraviť zdroj]

Orthank bola veža uprostred Železného pásu. Bola vybudovaná dávnymi staviteľmi z Númenoru z čiernej, tvrdej a lesklej skaly, ktorá mala na vrcholku štyri trčiace rohy s úzkym priestorom medzi nimi, kde mohol stať človek päťsto stôp nad planinou a pozorovať okolie.

Vnútri veže bolo veľa komnát, ktoré slúžili ako k ubytovaniu správcov veže a návštev, tak k uschovaniu vzácnych pokladov. Najznámejším a posledným správcom veže bol Saruman Biely.

Názov Orthank mohol znamenať buď quenijsky tesákovou horu, alebo tiež v reči Marky prešibanú myseľ.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Železný pas na českej Wikipédii.