Železný polmesiac

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železný polmesiac

Železný polmesiac, známy aj ako Gallipolská hviezda, bol osmanské vojnové vyznamenanie. Založil ho 1. marca 1915 sultán Mehmed V. Vyznamenanie sa udeľovalo za udatnosť v boji tureckým vojakom a ich spojencom, účastníkom predovšetkým na bojoch na osmanskom území. Vyznamenanie zaniklo s pádom Osmanskej ríše v roku 1922, ale už od podpísania prímeria s dohodovým silami 31. októbra 1918 nebolo udelené.

Vzhľad vyznamenanie[upraviť | upraviť kód]

Odznakom je červeno smaltovaná päťramenná hviezda so strieborným lemom, zakončená guľôčkami. Uprostred je položený strieborný polmesiac otvorenou stranou nahor. V jeho vnútri je tughra – iniciály sultána – Mehmeta V. a letopočet 1333 (islamského kalendára, teda 1915 gregoriánskeho). Existuje niekoľko variant hviezd, ktoré sa líšia svojou veľkosťou (53 – 68 mm) alebo materiálom (bronz, pocínovaná oceľ, striebro, železo, hliník, mosadz).

Stuha červená s bielymi postrannými pruhmi pre vojakov. Pre nevojakov sú farby obrátene.

K vyznamenaniu patrili aj spony, ktoré mali tvar strieborného rovnobežníka. V ňom bol červený arabský nápis kampane, ktorej sa vyznamenaný zúčastnil (boli to napr. tieto – bitka o Gallipoli, bitka o Gazu, suezská ofenzíva, obliehanie Kutu).

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Železný půlměsíc na českej Wikipédii.