Žiarový Kriváň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Žiarový Kriváň
potok
Zdrojnica Gluchová, Podbeskydská vrchovina
Ústie Oravská priehrada, Bobrov
Dĺžka 6,3 km
Povodie Orava
Rád toku VI.
Hydrologické poradie 4-21-03-100
Číslo recipienta 4-21-03-9816
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Žiarový Kriváň je potok na hornej Orave, vo východnej časti okresu Námestovo.[1] Je to pôvodne ľavostranný prítok Poľanového Kriváňa, meria 6,3 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Podbeskydskej vrchovine[2], na východnom svahu Gluchovej (881,6 m n. m.) v nadmorskej výške približne 792 m n. m., na katastrálnom území obce Bobrov.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Nepriberá žiadne trvalé prítoky. Na hornom toku tečie juhojuhovýchodným smerom, na dolnom toku pokračuje smerom na juhovýchod, pričom z pravej strany sa oddeľuje vedľajšie rameno, ktoré najprv tečie súbežne s hlavným korytom, potom sa stáča na juhozápad a ústi do Poľanového Kriváňa. Následne vstupuje do Oravskej kotliny, preteká močaristým územím v lokalite Kozákovka a v nadmorskej výške cca 601 m n. m. ústi severovýchodne od obce Bobrov do Oravskej priehrady. V období nízkych vodných stavov Oravskej priehrady sa vlieva priamo do Poľanového Kriváňa.[3]

Iné názvy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tenký potôčik
  • Ždiarový Kriváň

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2023-10-20]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2023-10-20]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2023-10-19]. Dostupné online.