Židovský štát

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kniha Der Judenstaat (Židovský štát, 1896) od Theodora Herzla

Pojmy Židovský štát a domovina pre židovský ľud sú používané k popísaniu Štátu Izrael[1][2][3][4] a zároveň k odkazu na jeho status národného štátu pre židovský ľud. Svoj pôvod má spojenie „národná domovina pre židovský ľud“ v Balfourovej deklarácii z roku 1917 a po dlhé roky sa vyvíjalo. Pojatie národnej domoviny pre židovský ľud je uchovávané izraelskou národnou politikou a je odrážané v mnohých izraelských verejných inštitúciách. Toto pojatie bolo uzákonené Deklaráciou nezávislosti Štátu Izrael, ktorá bola slávnostne prečítaná 14. mája 1948, rovnako ako Zákonom o návrate, ktorý bol Knesetom schválený 5. júla 1950, a ktorý hovorí, že „každý Žid má právo prísť do tejto krajiny ako oleh“.[5]

Židovský štát alebo štát Židov?[upraviť | upraviť zdroj]

Izraeli prebieha dlho trvajúca debata o charaktere štátu, týkajúca sa toho, či by sa mala viac podporovať a uchovávať židovská kultúra, či by mal byť zavádzaný do škôl judaizmus a či by mali byť zachovávané zákony kašrutu a dodržovanie šabatu. Táto diskusia reflektuje historické rozdelenie medzi sionistov a židovskými občanmi Izraela, kde tvoria značnú časť sekulárne a menšinu potom tradičné a ortodoxné skupiny, zatiaľčo väčšina obyvateľov je tak niekde medzi.

Sekulárny sionizmus, historicky dominantný prúd sionizmu, je zakorenený v pojatí Židov čoby národa, ktorý má právo na sebaurčenie. Ďalší dôvod, ktorý je niekedy zmieňovaný v súvislosti so založením Izraela je ten, že Židia potrebovali štát, kde by sa nemuseli obávať antisemitizmu a mohli žiť v mieri.

Náboženskí sionisti veria, že viera a tradičné obrady sú pre židovský ľud ústrednou záležitosťou a odporujú myšlienke, že Židia budú sekulárnym národom ako každý iný. Namiesto toho sa usilujú o založenie toho, čo chápu ako „pravé židovské spoločenstvo“. To je také spoločenstvo, ktoré bude zachovávať a podporovať židovské dedičstvo. V židovských národných aspiráciách vidia prekliatie a načrtávajú analógiu k asimilácii Židov v diaspóre, ktorí odvrhli židovskú kultúru a tvrdia, že sekulárny Izrael sa rovná založeniu štátu, kde budú Židia masovo asimilovať ako národ.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Declaration of Israel's Independence 1948 [online]. The Avalon Project at Yale Law School, [cit. 2008-05-01]. Dostupné online. (anglicky)
  2. ROSSITER, Molly. Dershowitz calls for dialogue on Israel-Palestine [online]. The Gazette, [cit. 2008-05-01]. Dostupné online. (anglicky)
  3. MERL, Josh. Jewish perspective: What Zionism is all about? [online]. Yemen Times, [cit. 2008-05-01]. Dostupné online. (anglicky)
  4. MISGAV, Haim. Rights and obligations [online]. YnetNews.com, [cit. 2008-05-01]. Dostupné online. (anglicky)
  5. Law of Return 5710-1950 [online]. Jewish Virtual Library, [cit. 2008-05-01]. Dostupné online. (anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židovský stát na českej Wikipédii.